Kayyım protestolarını takip eden gazetecilere dava

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasının ardından belediye binası önündeki eylemleri takip ettikleri sırada gözaltına alınan 5 gazeteciye dava açıldı.

İçişleri Bakanlığı’nın HDP’li Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atamasının ardından başlayan eylemlerde yurttaşlarla birlikte gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabirleri Ahmet Kanbal ve Mehmet Şah Oruç, Jinnews muhabiri Rojda Aydın, gazeteciler Halime Parlak ve Nurcan Yalçın hakkında “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinde Dağılmama” iddiasıyla iddianame hazırlandı.

Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, Mardin Valiliği tarafından olay günü 30 günlük “eylem ve etkinlik yasağı” kararı olduğu belirtildi.


Gazeteciler ve 3 yurttaş hakkında “karayolunu araç trafiğine kapatan, yapılan müdahalelere rağmen ısrarla müdahale bölgesini terk etmeyen, mukavemet gösteren ve eylemci grup içerisinde yer alan” denildi.

İddianamede savcılık, “kanuna aykırı olarak toplantı ve yürüyüşün gerçekleştiği” iddiasında bulunarak, “Görüntü inceleme tutanakları ve alınan ifadelerde şüphelilerin yasa dışı eylemi yapan grup içerisinde yer aldıklarının tespit edildiği ve bu şekilde haklarında kamu davasının açılmasını gerektirecek yeterli şüphe oluştuğu” iddiasında bulundu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ