AKP, kendini otoriter Çin rüyaları gören Perinçek’le aynı safta buldu

Eski AKP Milletvekili Mehmet Ocaktan, AKP’nin tüm demokratikleşme tezlerinden vazgeçtiğini belirterek, “Talihsizliğe bakınki dindarlar kendilerini otoriter Çin rüyaları gören Doğu Perinçek ile aynı safta buldular” dedi.
Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan, “AK Parti hangi rüyayı kaybetti?” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Ocaktan yazısında AKP’nin savrulduğu yer ile Ergenekoncu Doğu Perinçek’in lideri olduğu Vatan Partisi ile aynı safta yer almasını eleştirdi.


AKP ARTIK ESKİ PIRILTILI GÜNLERİNDE DEĞİL

Ocaktan, yazısında “Türkiye’deki demokratik reformların ve kalkınma hamlelerinin partisi olan AK Parti, artık eski pırıltılı günlerinde değil. Oysa 2011’e kadar reformist kimliği ile insan hakları temelinde attığı demokratikleşme adımlarıyla hem iç kamuoyunda, hem de demokratik dünyada büyük bir umut dalgası oluşturmuş ve Türkiye’yi dünyada parmakla gösterilen bir ülke kimliğine kavuşturmuştu” ifadelerini kullandı.

BAŞKA BİR TÜRKİYE BAŞKA BİR AKP VAR

“Şimdi karşımızda başka bir Türkiye ve başka bir AK Parti var…” diyen Ocaktan şunları kaydetti: “Maalesef son yıllarda AK Parti bütün demokratikleşme tezlerinden vazgeçmiş, ulusalcı, aşırı milliyetçi, ülkenin geleceğini ‘beka’ meselesine endeksleyen ve adeta kendi içine kapanan bir Türkiye partisine dönüşmüştür.”

AKP ESKİ TÜRKİYE’DE KALMIŞ MHP VE VATAN PARTİSİ İLE BERABER

Gelinen noktada AK Parti’nin nasıl bir Türkiye hayali kurduğunu görmek için, şu andaki siyasi müttefiklerinin kimler olduğuna bakmanın yeterli olacağını ifade eden Ocaktan, “Eski Türkiye’nin tozlu raflarında kalmış MHP ve Doğu Perinçek’in Vatan Partisi… Nitekim Perinçek de bu ‘Vatan Cephesi’ne teveccühten çok memnun ve mutlu: ‘Denklem kurulmuş bir kez. Bizim Türkiye tarafında Vatan Partisi, AK Parti, MHP var.”

AKP’YE GÖNÜL VERENLER BU YENİ HALDEN MUTLU DEĞİL

Ocaktan şunları dile getirdi: “Talihsizliğe bakın ki yıllardır iktidar hayali kuran ve iktidara gelince insan hakları, özgürlükler ve hukuk alanında atılan reform adımlarıyla umutları tazelenen dindarlar, sonunda kendilerini ‘Otoriter Çin rüyaları’ gören Doğu Perinçek’le aynı safta buldular. Eminim ki AK Parti’ye gönül veren insanlar da iç dünyalarında aynı muhasebeyi yapıyorlar ve kendileriyle farklı istikametlere giden partinin bu yeni halinden hiç de mutlu değiller.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ