İtalyan Barolar Birliği Raporu: Türkiye'de 345 avukat 2 bin 158 yıl hapis cezasına çarptırıldı

İtalyan Ulusal Baro Konseyi 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle Türkiye'deki avukatlarla ilgili önemli bir rapor yayınladı. Raporda, 345 avukatın 2 bin 158 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi.


5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle Italyan Barolar Birligi  (Il Consiglio Nazionale Forense), Türkiye’deki toplu avukat tutuklamalari, terörle nücadele kanunlarinin kötüye kullanilmasini, barolarin azalan bagimsizligini, mesleğe girişteki hâksiz engellemeler ve kapatilan hukuk derneklerinin anlatildigi bir rapor Italyanca ve Ingilizce olarak yayınlandı.

Rapora göre, 2016’nın darbe girişiminden bu yana, ülke çapında avukatları hedef alan amansız bir tutuklama kampanyası var. Şubat 2020 itibariyle 1500'den fazla avukat kovuşturuldu ve 605 avukat tutuklandı (tutuklu yargılanmak üzere tutuklandı). Şimdiye kadar, 345 avukat, silahlı bir terör örgütüne üyelik veya terör propagandası yapmak nedeniyle 2 bin 158 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Rapor ayrıca, zulüm gören avukatların 14'ünün il barolarının başkanları (veya eski başkanları) olduğunu göstermektedir; Konya Barosu Başkanı Fevzi Kayacan, Trabzon Barosu Başkanı Orhan Öngöz, Siirt Barosu Başkanı Cemal Acar, Gümüşhane Barosu Başkanı İsmail Taştan tutuklandı ve yasalara aykırı olarak tutuklandı. Ayrıca sırasıyla Aksaray ve Kahramanmaraş Barolar Birliği, Levent Bozkurt ve Vahit Bağcı'nın başkanları ile Yozgat Barosu eski başkanları Hacı Ibis ve Fahri Açıkgöz, kefaletle serbest bırakılmadan önce belli bir süre gözaltında tutuldu.

Raporda, zulüm gören tüm avukatların terörle bağlantılı suçlarla suçlandıkları; kendilerine uygulanan iki suçlama, silahlı bir terör örgütünün üyeliği ve silahlı bir terör örgütünün kurulması ve yönetilmesidir.

RAPORUN TAMAMINI BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ..
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ