27 yıl önce kaybedilen Mehmet Ertak’ın oğlu: Umut asla bitmez!

Cumartesi Anneleri, 751’inci haftada 27 yıl önce gözaltına kaybedilen Mehmet Ertak için buluştu. Polis ablukası altındaki hak arayışında “Umut asla bitmez” mesajı verildi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan Cumartesi Anneleri, Mehmet Ertak’ın akıbetini sordu. İHD Gözaltında Kayıplar Komisyonu Üyesi Sebla Arcan, yaptığı basın açıklamasında demokratik bir Türkiye’ye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Türkiye’de hukukun üstünlüğünün, kuvvetler ayrılığı ilkesi ve hakikatin olmadığını belirtti. Arcan, 27 yıl önce gözaltında kaybedilen Mehmet Ertak dosyası ile ilgili şu bilgileri aktardı:


KÖMÜR OCAĞINDA İŞÇİYDİ

“Şırnak’a bağlı Rezuk Mezrasında yaşayan 32 yaşındaki 4 çocuk babası Mehmet Ertak, bölgedeki bir kömür ocağında işçi olarak çalışıyordu. Kardeşi dağa gittiği için tüm aile yoğun baskı ve tehdit altındaydı. Mehmet Ertak daha önce 2 kez gözaltına alınarak ağır işkence gördü. 20 Ağustos 1992 tarihinde aynı yerde çalıştıkları 3 akrabası ile birlikte işten eve dönmek üzere yola çıktı. Bindikleri araç kontrol noktasında resmi giyimli polislerce durduruldu. Kimlik kontrolü sonrasında Mehmet Ertak gözaltına alınarak Şırnak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. 3 kişi Mehmet Ertak’ı gözaltına alındığına, 6 kişi de gözaltında işkencede gördüğüne tanıklık etti. Baba İsmail Ertak savcılığa başvurdu, tanıklar gördüklerini savcıya anlattı. Olay soru önergeleriyle Meclise taşındı. Ancak, ailenin yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Mehmet Ertak’ın gözaltına alındığı inkar edildi.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ