Türkiye vatandaşlarını izlemek için milyonlarca dolarlık casus programlar satın almış

Satın alınan casus yazılımların detaylarını ve neler yapabileceklerini bilişim uzmanı Joseph Cox yazdı..
Motherboard'da 18 Temmuz'da Joseph Cox imzalı yayınlanan habere göre Türkiye vatandaşlarını illegal yollardan izlemek için İngiltere'den en az yedi casus yazılım satın almış. Evrensel'den Ceren Sözeri'nin çevirdiği haberin detayları şöyle:

Motherboard’da 19 Temmuz’da yayınlanan Joseph Cox’un haberine göre Türkiye son dönemde İngiltere’den, vatandaşlarını izlemeye yönelik milyonlarca lira değerinde, en az yedi yazılım satın almış.

Bunlar arasında kendisini çevresindeki telefonlara baz istasyonu olarak tanıtıp telefonlarımızı dinleyebilen, mesajlarımızı izleyebilen IMSI-catchers da var.


Bir başka deyişle Erdoğan Rejimi, dijital mahremiyetini korumak isteyen insanları suçlu göstermeye çalışıyor.

İnternet güvenliği artırarak kendisini 'Big Brother'ın koca kulaklarından korumak isteyenleri “casusluk” ve ''Teröristlikle'' suçlayan Erdoğan rejimi, böylelikle kendimizi bu izlemelerden koruyacak önlemleri almamızın önüne geçmek istiyor.

Erdoğan bir yandan da önlem alan insanları suçlu göstermek için iktidar medyasını araç olarak kullanıyor.

Türkiye için şimdi sırada, Rusya’da yürürlüğe giren 'VPN kullanımının yasaklanması' ya da 'yazışmaları karşılıklı şifreleyen programları kullanmanın' suç olarak kabul edilmesinin olduğunu ön görmek çok zor değil.

Artık görmedim, bilmiyordum deme bahanemiz yok. Ancak hak talep etmek adım adım suça dönüşürken sınır elimizde tuttuğunuz telefona, önümüzde duran bilgisayara kadar dayandı."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ