‘Sistem tartışması’ mı, Devlet Bahçeli’nin ‘beka sorunu’ mu?

23 Haziran öncesi “İstanbul seçimlerinin kaybedilmesi sistem tartışmasına neden olur” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sert konuştu. Sistemi tartışan herkesi ağır sözlerle eleştirdi.
Bahçeli, parlamenter sisteme dönüş, ABD tipi başkanlık sistemi, sistemin eksiklerinin giderilmesi ekseninde süren tartışmalara tepki gösterdi.


Bahçeli’nin endişe ve tepkisinin nedeni, sistemi kendisi ve partisi için beka sorunu görmesi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin en fazla MHP’ye yaradığı konusunda herkes hem fikir. Yüzde 50+1 barajı nedeniyle MHP ile zoraki evlilik yapmak durumunda kalan AKP’nin oyları giderek erirken, oylarının bir kısmı da MHP’ye kayıyor. AKP’nin içerisinden de ittifaktan duyulan rahatsızlık yüksek sesle dile getiriliyor.

AKP’Yİ ESİR ALAN BİR POLİTİKA İZLİYOR

İyi Parti’nin kurulması ile baraj altında kalmasına kesin gözüyle bakılan MHP, Bahçeli’nin AKP’yi adeta esir alan politikaları nedeniyle parlak bir dönem yaşıyor. MHP yıllardır özlediği bürokraside söz sahibi olma, hükümetin politikalarına yön verme konusunda istediğini alıyor. Mecliste çıkacak yasalar önce MHP’nin olurundan geçiyor. Bahçeli bu konfor alanı bozulmasın diye Abdullah Öcalan’ın mektubuna sarılmaktan bile çekinmiyor.

AKP’DEN GELEN SİSTEM ELEŞTİRİLERİNE SERT TEPKİ

Bahçeli’ye göre, Türkiye aradığı parlak yönetim sistemini buldu. Bahçeli aksine iddia eden ve sistemin eksiklerini dillendiren AKP’lileri ve yandaş yazarları CHP’nin ekmeğine yağ sürmekle suçlarken, “Müptezel, münafık, iyi niyetten yoksun bozguncular” olarak tanımlıyor. AKP’lilere bunları söyleyen Bahçeli muhalefeti ise daha ağır söz ve suçlamalarla eleştiriyor.

KILIÇDAROĞLU’NA SURDA GEDİK AÇMA İTHAMI

Bahçeli son olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Amerika’daki başkanlık sistemini tartışabiliriz” sözlerine yanıt verirken rahatsızlığını dile getirdi. Bahçeli, “CHP Genel Başkanı, en güzel başkanlık sistemi Amerika’da var, oturalım konuşalım diyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni tartışalım istiyor, surda gedik açmayı planlıyor” ifadelerini kullandı.

KENDİ İSTİKBALİNİ DÜŞÜNEN KİMLİKSİZLER

Bahçeli’ye göre Türkiye sistem tartışmaları sonlanmış, bu sayfa uzlaşmayla kapanmış. Bahçeli CHP’yi Amerika hayranlığına esir düşmüş bir siyasetin numunesi ve çok tehlikeli bir zihniyetin ürünü olmakla suçluyor. Bahçeli, “Bunların ne duruşu milli, ne bakışı yerli, ne de teşhisleri isabetlidir. Başta CHP’li yöneticiler olmak üzere, kabahat ve kusurlarını yeni hükümet sistemine yüklemeye teşebbüs edenler Türkiye’nin istikbalinden ziyade kendi ikballerinin derdine düşen kimliksizlerdir” demekten çekinmiyor.

AKP’NİN 2023 SÖYLEMİNE SARILDI

Bahçeli İyi Parti ve HDP’yi de eleştirerek, sistem konusundaki tezlerini çürük olarak niteliyor. Bir dönem en ağır sözlerle eleştirdiği, başkan olamayacağını söylediği Erdoğan ve AKP’nin 2023 hedeflerine kimsenin taş koyamayacağını dile getirmekten çekinmiyor.

MHP İLE NİKAH ATMASI SÜPRİZ OLMAZ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gerçek sahibi sayılabilecek Bahçeli, sistemini savunmakta da kararlı görünüyor. Ancak büyük ortağı sistemin tıkandığının ve bu sistemle muhalefeti tek vücut haline getirdiğinin ve bundan sonra yapılacak seçimlerin çantada keklik olmadığının farkında. Yakın bir zamanda MHP ile nikahı atması hiç de sürpriz olmaz.


Kaynak: BOLD
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ