Murat Yetkin, Albayrak’ı tiye aldı: Dolar/TL’deki yeni rekorun perde arkası...

Hafta başından bu yana değer kaybeden TL, ABD Doları karşısında tarihinin en düşük seviyesine geriledi. Dolar/TL kuru sabah saatlerinde yaklaşık yüzde 1 artarak 7,26 seviyesini aştı ve yeni tarihi zirvesini gördü.


Kur önce 7,2667'ye yükselerek rekor kırdı, ardından 7,14'e geriledi.

TL'nin dolar karşısındaki kaybı yıl başından bu yana yüzde 21'e ulaşmış oldu.

Dolarda bir önceki rekor, Ağustos 2018’de Brunson krizi döneminde 7,24’le kırılmıştı.

Gazeteci-yazar Murat Yetkin, dolar/TL'deki yeni rekora ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a gönderme yapan Yetkin, "Neresi çok önemliydi Sayın Bakan?" başlıklı yazısında, "Bakan Albayrak da bizlere neler olup bittiğini, bu durumdan nasıl çıkılacağını 'Merak etmeyin, her şey çok iyi' demenin dışında anlatır. Artık psikolojik eşik aşıldığına, düşme rekoru kırıldığına göre muhtemelen o stres de kalkmıştır artık üzerinden" dedi.

Yetkin, kişisel blogunda yayımladığı yazısında, kurun perşembe günü atağa geçmesini, yatırımcıların “muhtemelen ABD ile swap anlaşması olmayacağını” düşünmesi sebebiyle olmuş olabileceğini söyledi.

BDDK'nin üç uluslararası bankaya, lira-döviz işlemi yasağı getirmesinin ardından dolar/TL'nin biraz gerilediğini de hatırlatan Yetkin, "Belki bunu da bir rahatlama, bir başarı olarak göstermek isteyenler çıkar" görüşünü dile getirdi.

Albayrak'ın 24 Haziran 2018 seçimleri ardından, aynı zamanda kayınpederi olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından iki bakanlığın birleştirilmesiyle kurulan Hazine ve Maliye Bakanlığına getirildiği 10 Temmuz 2018’de doların 4,70 lira olduğuna dikkat çeken Yetkin, BDDK'nin üç yabancı bankaya swap yasağı getirmesinin ardından dolar/TL'nin 7,15 seviyelerine inmesine atıf yaparak, "Belki bunu da bir rahatlama, bir başarı olarak göstermek isteyenler çıkar" ironisi yaptı.

Anadolu Ajansı, Londra'daki yatırımcıların Türk ekonomisine saldırdığı tezini öne sürerken öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yabancı yatırımcılara “Türkiye'nin yeterli döviz rezervi vardır. Kesinlikle serbest piyasadan vazgeçmeyeceği sermaye kontrolü yoktur, olmayacaktır” telkininde bulunmuştu.

BlueBay Asset Management Stratejisti Timothy Ash, liradaki çöküşün ardından Bakan Albayrak'ın "Yeterli döviz rezervimiz var" ifadesine gönderme yaparak, Türk lirasındaki düşüşün yeterli döviz rezervine sahip olunmadığını gösterdiğini söyledi. Bunun da Ankara'nın SWAP transferi için vaatlerinin yeterli olmadığının göstergesi olduğunu vurguladı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ