Tıp Bayramında bomba soru

"Hollanda Nazi zihniyetiyle yönetiliyorsa, neden Hollandalılar Türkiye'ye sığınmıyor da, Türk doktorlar, akademisyenler Hollanda'ya sığınıyor?"
Bugün 14 Mart. Türkiye'de Tıp Bayramı olarak kutlanıyor. 

Türkiye'de modern tıbbın temelleri Hitler'in zulmünden kaçan Yahudi doktorlar, Hitler Muhalifleri ve bilim adamları tarafından 1930'lu yılların sonlarında kuruldu. 

Sadece Tıp değil, birçok modern bilim, bu kaçak durumuna düşen bilim adamları tarafından özellikle üniversitelerde yerleştirildi, yeni hocalar yetiştirildi. 


Yani 1930'lu yıllarda Nazi Almanyası'ndan canını kurtarmak ve mesleğini devam ettirmek isteyen Bilim İnsanları sığınacak bir kapı olarak Türkiye'yi görmüşler ve Türkiye'de yaşayarak, Türkiye'ye birçok değer katmışlardı. 

O zaman henüz dünyada bu kadar insan hakları, demokrasi, insan konumuna saygı, tolerans düşüncesi gelişmemişti. Ama Türkiye bu kültürel zenginliğe o zaman sahipti.
 
Aradan neredeyse 80 yıl geçti ve gelinen noktada Türkiye'de 15 üniversite, 35 hastane bir kalemde kapatıldı. ...

1000 Türkiyeli doktor ve akademisyen işsiz kaldı. Kamudan 1500 doktor ihraç edildi. İhraç edilen sağlık personeli sayısı 6500 civarında. 

Yüzlerce doktor tutuklu. Öyle ki bazı yerlerde tüm doktorlar tutuklandığı için organ nakli bölümleri kapatıldı. Bazı şehirlerde uzman kardiyolog kalmadı.  

Kırıma tabi tutulan doktorlardan çok azı imkan bulup 80 yıl önce Nazilerden kaçan doktorlar gibi demokratik ülkelere sığınabildi.

Gaspedilen bir Tıp Fakültesi binası AKP il başkanlığına dönüştürüldü ve Türkiye'de milyonlarca insan ve binlerce aydın, doktor, akademisyen sessiz kaldı.

Ve şimdi Hollanda'ya "Nazi" benzetmesi yapan Erdoğan'ın cevap vermesi gereken soru şu:

"Hollanda Nazi zihniyetiyle yönetiliyorsa, neden Hollandalılar Türkiye'ye sığınmıyor da, Türk doktorlar, akademisyenler Hollanda'ya sığınıyor?"

Neden doktorlar, akademisyenler bir araba bagajında ya da bir şişme bot üstünde Türkiye'den kaçmaya çalışıyor?

Siyasal islamcıların söyleminden alıntı ile memleket bu haldeyken, bayramsa tıp bayramınız kutlu olsun.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ