Referandumdan sonra AKP&YPG İşbirliği Olacak

Amerika'nın tespitlerine göre Erdoğan'ın YPG düşmanlığı geçecek.
Aslı Aydıntaşbaş bugünkü köşe yazısında, eski ABD büyükelçisi Jim Jeffrey'nin AKP&MHP koalisyonuyla ilgili ilginç bir tespitini paylaştı. Jeffrey'e göre ABD, YPG ile TSK'yı beraber omuz omuza IŞİD'e karşı savaşmalarını tercih ediyor. Jeffrey, şu an Erdoğan'ın YPG'ye karşı düşmanca dil kullandığını ama bunun sebebinin referandum nedeniyle MHP'yle kurduğu ittifaktan kaynaklandığını söyledi. Referandum sonrası ise MHP'ye ihtiyacı kalmayan AKP, tıpkı 2015'teki gibi yeniden YPG'ye yaklaşacak. 

İşte Aslı Aydıntaşbaş'ın yazısının ilgili bölümü:

Genelkurmay Başkanı İncirlik’te ABD’li muadiliyle görüştüğünde, Türkiye’nin somut askeri planlarını sunuyor. İki seçenekli bir teklif: TSK’ye 180 km kat ederek YPG/IŞİD kontrolündeki bölgeden Rakka’ya inecek ya da yine 56 km’lik YPG kontrolündeki Tel Abyad’dan aşağı inecek. 


Amerikalıların, YPG bölgesinde 4 farklı yerde geçici askeri üs kurduğunu biliyoruz. Hiçbir koşulda YPG-TSK çatışması istemiyorlar. IŞİD operasyonuna katılmaya can atan bir NATO müttefiki olan Türkiye’ye “Hayır” da diyemezler. Demek ki tek çareleri, iki gücü bir biçimde (zımni de olsa) barıştırmak... 

Zaten Washington’daki hava da bu yönde. Geçen haftalarda Kongre’de Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde konuşmaya davet edilen eski ABD büyükelçisi Jim Jeffrey, IŞİD’e karşı TSK, ÖSO ve YPG’nin iki farklı cephede “ortak çabasının” hem IŞİD’i gerçekten sıkıştıracağını hem de “Türkiye’nin kaygılarını hafifletebileceğini” söyledi. “Hassas bir diplomasi” öneren Jeffrey: “Türkiye’nin YPG’ye verilen silahlar ve YPG’nin Arap toprağına ne kadar gireceği konusunda garantilere ihtiyacı var. YPG’nin PKK ile olan bağı Türkiye’yi tehdit etse de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın YPG’ye yönelik düşmanlığı, belli ölçüde nisandaki anayasal referandumu kazanmak için kurmuş olduğu koalisyondan kaynaklanıyor. Bu (seçim) geride kalınca, YPG ve PKK konusunda 2015 yazında olduğu gibi daha esnek olabilir.” 

İddialı bir tez. Ama ABD’nin tercihinin bu formülü denemek olacağına kuşku yok. Erdoğan’ı Suriyeli Kürtlerle “ortak cephe” fikrine ikna etmeye çalışacaklar. 

Bakalım referandum sonrası daha da netleşecek bu fikre, Ankara ne diyecek? 

*Rakka’nın sınırımızdan uzaklığı, hangi yolu seçtiğinize göre 75-180 km arasında değişiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ