"Türkiye el Bab'da kaybetmeye devam"

Al Hayat: El Bab Cephesinde Değişen Birşey Yok: Türkiye Kaybetmeye Devam

Arap dünyasının önde gelen gazetelerinden Al Hayat, Erdoğan rejiminin Türk askerini ittiği el Bab bataklığındaki son gelişmeleri aktardı. "IŞİD'in bölgeden çekildiği" iddialarına yer verilen yazıda Ankara ile Şam'ın el Bab'da karşı karşı karşıya gelme riski farklı bir açıdan masaya yatırıldı. İşte Esed güçlerinin el Bab'ı kuşattığı, Erdoğan için "çemberin" daraldığı öne sürülen "El Bab Cephesinde Değişen Birşey Yok: Türkiye Kaybetmeye Devam!" başlıklı o yazı.. 

Fırat Kalkanı Harekatı'nda Türk ve Suriye ordularının el Bab bölgesini IŞİD'in elinden kurtarmak için giriştikleri yarış devam ediyor.


Dün Türk birlikleri el Bab çevresindeki Bezaa semtine bir süre için girmeyi başarsa da, oldukça sert çatışmaların ve can kayıplarının ardından IŞİD bölgeyi geri almayı başardı. Böylece örgüt Türk ordusunun el Bab şehrini doğudan kuşatma girişimini engellemiş oldu.

REJİM ÇEVRELİYOR
Öte yandan Hizbullah ve Rusya destekli Suriye ordusu el Bab'ı çevreleme harekatına bütün hızıyla devam ediyor. Suriye güçleri, Avisiyye köyünü ele geçirdikten hemen sonra el Bab, Halep kırsalı, Rakka ve Deyr Zor bölgelerine giden bağlantı yoluna sadece birkaç yüz metre uzaklıktaki Avisiyye tepesini ele geçirdi. Böylece Suriye ordusu el Bab'daki IŞİD güçlerinin örgütün diğer bölgeleriyle iletişimini kesmiş oldu.  Dahası, Rejim güçleri el Bab çevresindeki Bezaa, Kebaşın ve Tadıf bölgeleri üzerinde kuşatma sağlamayı da başardı.

Rejim güçlerinin bu başarısının Türk ordusu ve OSO'nun Bezaa'daki yenilgisinden yaklaşık 24 saat sonra gelmesi oldukça dikkat çekici oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemcisi'nin aktardığı bilgiye göre IŞİD Bezaa bölgesini geri alabilmek için Fırat Kalkanı saflarına bombalı saldırı düzenledi ve çok sayıda kayıp verildi.

SAVAŞ NEDEN KIZIŞTI?
El Bab'daki kanlı savaşın zorluğu Ankara'nın operasyona yönelik bakışını değiştirdiği iddia edilmekteydi. 23-24 Ocak'ta yapılan Astana  Zirvesinde Türkiye ve Suriye'nin Rusya arabulucuğuyla anlaşmasıyla el Bab'ı IŞİD'den alma işinin Şam'a bırakıldığı medyada konuşulmaya başlanmıştı. Erdoğan'ın hemen ardından gelen 'el Bab'ı bitirip daha ileri gitmemek lazım' açıklaması da Türk ordusunun çekildiğine dair bir işaret olarak yorumlanmıştı.

Ancak kısa bir süre sonrs işler değişti. Ankara yeniden el Bab operasyonuna yoğunlaşırken aynı zamanda Suriye ordusuyla da bölgede savaş riski yüksek bir yarışa girmiş oldu. Bu değişimin arkasında yatan neden ortaya çıktı.

İnsan Hakları Gözlemcisi'nin güvenilir kaynaklara dayanarak aktardığı bilgiye göre geçtiğimiz Ocak ayı sonunda IŞİD, el Bab bölgesinde kuşatılma ve sıkışma korkusuyla bölgeden çekilmeye başladı. Savaşçıların aileleri ve IŞİD komutanları örgütün elindeki diğer bölgelere yollanmaya başlandı. Nitekim kısa bir süre önce Ankara da IŞİD'in bölgeden çekildiğine ilişkin bir açıklama yapmış ve el Bab'ın Şam'a bırakılmayacağını söylemişti. Bu durumda bölgedeki savaşın yeniden kızışmasına neden olan olgunun 'örgütün çekildiği' iddiası olduğu akla gelmekte.

Acaba, Suriye ve Rusya bu istihbarata sahip olduğu için mi Astana'da Türkiye'yi ikna ederek el Bab'dan vazgeçirmeye çalıştı?

Aktifhaber

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ