Yerli üreticiyi bitiriyorlar: TMO tüm tarım ürünlerini yurt dışından alacak

Piyasadaki duruma göre ürünü depolayarak ya da satarak hem üreticiyi hem tüketiciyi koruması gereken TMO, rotayı yurt dışına kırdı. Tarım ürünleri ithalatına yönelik kapsamlı bir yönetmelik çıkarıldı.


Türkiye tarım ürünleri piyasasını düzenlemesi ve üreticiyi koruması amacıyla 1932’de kurulan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) tarım ürünleri ithalatına yönelik kapsamlı bir yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

ÜRETİCİYİ VE TÜKETİCİYİ KORUMAK İÇİN KURULDU


Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’ya konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, iç piyasayı düzenlemekle görevli olan TMO’nun, ithalatı düzenleyen bir kuruma dönüştüğüne işaret etti. Gaytancıoğlu, TMO’nun görevinin piyasadaki duruma göre ürünü depolamak ya da satmak olduğunu, böylece hem üreticiyi hem tüketiciyi koruması gerektiğini anımsattı.

AKP’Lİ YILLARA KADAR DIŞ ALIMA İHTİYAÇ DUYULMADI

Yalnızca ihtiyaç duyulduğu anlarda dışarıdan alım yaparak piyasayı düzenleyen bir kurum olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, “Aslında AKP’li yıllara kadar da hiç ihtiyaç duyulmamıştır. Özellikle AKP’li yıllardan sonra ihtiyaç duyulmuştur” dedi.

İTHALATI ÖZEL FİRMALAR YAPIYOR

TMO’nun sanki ithalatı yönetecek bir kurum gibi yönetmelik hazırlandığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, “İthalatı zaten özel firmalar yapıyor. TMO, yasayla tahıllarla ilgili piyasayı düzenlemeyle görevlendirilmiştir. Türkiye’deki tarım topraklarının yüzde 70’inde tahıllar yetiştirilir. Bu yönetmelikle ‘topraklara su götürmeyi, ekilmeyen alanları ekmeyi, çiftçiyi desteklemeyi düşünmüyoruz’ mesajı veriliyor” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ