​S&P’den Türkiye notunu negatife düşürdü

Piyasalar, Fitch'in değerlendirmesine kilitlenmişken Standard&Poor's sürpriz biçimde Türkiye'nin kredi notunun görünümünü negatife düşürdü. Kuruluş, TCMB'nin adımlarının TL'yi korumakta yetersiz kaldığını vurguladı.
S&P, 20 Temmuz 2016'da Türkiye'nin notunu 'yatırım yapılabilir' seviyenin altına indirmişti.


Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife düşürdü.
Derecelendirme kuruluşu S&P, 20 Temmuz’da yaptığı not değerlendirmesinde, Türkiye’nin “BB+” seviyesindeki kredi notunu “BB”ye düşürmüş ve not görünümünü “negatif” olarak belirlemişti. Daha sonra Kasım ayında görünüm “durağan”a yükseltilmişti. Böylece görünümün artırılmasından 2 ay sonra bir indirim geldi.
S&P, Merkez Bankası’nın (TCMB) uyguladığı para politikasının yetersiz kalabileceğini belirtti. S&P, Türkiye millî gelirinde (GSYİH) 2016 yılı içerisinde yaklaşık yüzde 2 oranında büyüme öngörürken 2017 için ise bu oranı yüzde 2.4 olarak belirledi.

NET REZERV 35 MİLYAR DOLAR
Kurumdan yapılan açıklamada, Türkiye’nin net dış finansman ihtiyacını karşılayan rezervlerin 2017 yılında 35 milyar dolar civarında olacağı öngörüldü. S&P ayrıca Türkiye’de cari açığın Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYİH) olan oranının 2017-2020 döneminde ortalama yüzde 4.3 olarak öngörüyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER EKONOMİ HABERLERİ