​Yeni Şafak'ın eski GYY'si AKP'yi böyle eleştirdi: 20 yıl boyunca tek adım atmadık

"Ama ne yazık ki 20 yıl boyunca depreme hazırlık anlamında en küçük bir adım bile atmadık."


Bir dönem AKP milletvekilliği, Yeni Şafak, Akşam, Star gibi gazetelerde genel yayın yönetmenliği yapan, halihazırda Karar Gazetesi'nde yazılar yazan Mehmet Ocaktan, AKP'yi deprem üzerinden ağır bir şekilde eleştirdi ve eski partisini deprem konusunda 20 yıl boyunca en küçük bir adım atmamakla suçladı.

Karar Gazetesi'ndeki yazısında, "Aslında 20 yıl önce yaşadığımız büyük felaket, bizim için önemli bir uyarıydı ve o günden başlayarak İstanbul için gelmesi muhtemel büyük bir depreme hazırlık yapmalıydık. Çünkü İstanbul’un ciddi bir deprem riski altında olduğunu en acı şekilde öğrenmiştik" ifadelerini kullanan Ocaktan, AKP'ye yönelik eleştirilerini ise şöyle sıraladı:


"Ama ne yazık ki 20 yıl boyunca depreme hazırlık anlamında en küçük bir adım bile atmadık. Her vesileyle “kentsel dönüşüm” hikayeleri yazdık, ancak bu sadece bir hikaye olarak kaldı ve kentsel dönüşümü gerçekleştiremedik.

İstanbul için büyük paralar harcayarak köprüler, yollar, hava alanları yaptık. Elbette bunlar önemli ve İstanbul’a yakışan yatırımlardı. Keşke bu kadar önem verdiğimiz bu şehirde muhtemel bir depremde evleri enkaza dönüşecek insanların hayatları için de yatırımlar yapabilseydik.

Son yıllarda en çok konuştuğumuz, tartıştığımız, hatta meydanlarda nutuklar attığımız konu ülkenin “beka” meselesi oldu. Beka üzerinden milletin önemli bir bölümünü “hain”, “terör destekçisi” bile ilan ettik. Kuşkusuz “beka” meselesi hepimiz için hayati bir öneme sahiptir. Ama talihsizliğe bakın ki bir gün olsun bu ülkenin en önemli beka meselesinin deprem gerçeği olduğunu hatırlamadık, hatırlamak istemedik."

Karar Gazetesi, şimdilerde Ahmet Davutoğlu'ya yakın bir çizgi izliyor ve AKP medyasından ayrılan çok sayıda gazeteciye de bir nevi ikinci adres konumunda.

Ocaktan eleştirilerinin dozunu sertleştirerek AKP'yi vatan-millet-Sakarya edebiyatı yapmakla suçladı ve ekledi:

"Eğer devlet olarak “Vatan-millet-Sakarya” edebiyatına harcadığımız mesainin üçte birini bile deprem gerçeğine ayırabilseydik, 20 yıl içinde bu şehri yeniden imar edip milletin bekasını teminat altına alabilirdik.

İşte son kez uyarıldık ve deniz bitti, artık bugünden itibaren hamasi nutuklar atarak bu şehirde enkaz altında kalmaktan kurtulamayız. Başta iktidar olmak üzere siyasi partiler ve yerel yönetimler popülizmi bir tarafa bırakarak elini taşın altına koymalı, deprem için yapılması gerekenler hiç vakit kaybedilmeden yapılmalıdır."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ