Erdoğan’dan yeni parti yorumu: Sırtımızdan hançerlediler

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, yeni parti kurmaya hazırlanan eski çalışma arkadaşları için “Sırtımızdan hançerlediler” dediği iddia edildi.


Ayrıca Erdoğan’ın yeni partilerin kurulması için öngörülen eylül ayında sahaya ineceği ileri sürüldü.

AKP hükümetine yakınlığı ile bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü yazısında Erdoğan’ın yeni dönem stratejisi hakkında bilgiler paylaştı. Erdoğan’ın büyükşehirlerden başlamak üzere 31 Mart seçimlerinde AKP’nin kazandığı illere teşekkür ziyaretinde bulunacağını belirtti.


Gezi programının muhtemelen eylül ayında başlayacağını yazan Selvi, şöyle devam etti:

“Peki, neden eylül ayı? AK Parti’nin içinden çıkan Abdullah Gül ve Ali Babacan ile Ahmet Davutoğlu’nun yeni partiyi kuracakları tarih olarak sonbahar gösteriliyor. Görünen o ki Erdoğan, bir kez daha mücadeleyi seçecek. Milletvekilleriyle toplantıda yeni parti konusu da soruluyor. Erdoğan, kabine değişikliği sorulduğunda sertleştiği söylenmişti. Ancak yeni parti sorulunca, Erdoğan’ın duygusallaştığı dikkat çekmiş. ‘Sırtımızdan hançerlediler’ demiş.

Hedefi yeni kurulacak partiler

Erdoğan daha önce de ‘AK Parti’nin gölgesini kendi gölgesi gibi görenler boş çuval gibi devrilecekler’ demişti. ‘Tarih olurlar’ çıkışını yapmıştı. AK Parti’de ‘Bir uzlaşma kapısını aralayabilir miyiz? Erdoğan ile Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu bir araya getirebilir miyiz’ çabası içinde olanlar var. Erdoğan o noktada değil. Babacan ve Davutoğlu ile yakın zamanda görüştü. Belli ki uzlaşma ihtimalini görmedi. O nedenle uzlaşma yerine mücadeleyi seçti.

Erdoğan’ın Anadolu turuna çıkmasında iki hedefi var. 1- Seçimlerden sonra AK Parti’yi toparlamak. 2- Yeni kurulacak olan partileri, daha doğmadan boğmak.

Erdoğan, yeni partilere karşı ‘ihanet’ dilini kullanacak. ‘AK Parti sayesinde cumhurbaşkanı, başbakan ve bakan oldular. Şimdi ise AK Parti’ye karşı ihanet içindeler’ diyecek.

Kabine revizyonu ne zaman?

Peki, kabine ve parti yönetimindeki değişiklik tamamen gündemden kalktı mı?


Erdoğan’ın yakından tanıyanlar şunu söylüyor. Medya ve siyaset gündemde tuttuğu sürece kabine değişikliğini yapmaz ancak illeri gezdikten sonra ‘Kamuoyunun nabzını tuttum, değişiklik istiyor’ der revizyonu gerçekleştirir diyorlar.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ