‘Davutoğlu ve Yeneroğlu’nun ihraç edileceği söylentisi AKP’lilerde tepkileri arttırıyor’

Gazeteci Deniz Zeyrek CHP' tabanının 'karamsarlığını' ve AKP içindeki ihraç gündemlerinin yankısını yazdı.
Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, 23 Haziran’da yenilenecek olan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçim kampanyaları değerlendirdi.


Sözcü yazarı şöyle devam etti:

CHP TABANI NEDEN KARAMSAR?

“Bu kadar tepkiyi göze aldırıp seçimi iptal ettirdilerse, İstanbul’u vermemek için ellerinden geleni yaparlar’ diyor herkes. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AK Parti mahalle temsilcileriyle geçmişte yaptığı bir toplantının videosu, Erdoğan’ın seçimi kazanmak için yapılması gerekenlere dair tavsiyeleri nedeniyle CHP’lilerin whatsapp gruplarında en çok dolaşan video oluyor.

31 Mart’ta oy kullandıkları halde bugünlerde baktıklarında seçmen listelerinde isimlerini bulamayanlar da ‘işte bakın, başladılar’ diyerek o karamsarlığın haklı bir karamsarlık olduğunu savunuyor. CHP yöneticileri ise bu karamsarlığın farkında ve ortadan kaldırmak için kolları sıvamış.

‘CHP ÜZERİNE DÜŞENİ YAPIYOR’

Bağış kampanyasına olan ilgi, seçmenlerin kayıtları konusundaki hassasiyeti, başta avukatlar olmak üzere vatandaşların seçim gecesi görev almak için yaptığı başvurular, seçimin sandıkta ve il seçim kurullarında kaybedilmesine müsaade etmeyecek gelişmeler olarak görülüyor.

Oy kullanma, sayma ve birleştirme konusunda her detayla ilgili parti olarak üzerine düşeni yapacağı güvencesi veren CHP’nin hedefi, ‘Ekrem İmamoğlu’na oy veren herkesin yeniden oy vermesini sağlamak ve o oyların üstüne yenilerini eklemek’ olarak özetleniyor. AK Parti’nin umudu 3 HDP seçmeninden 1’…

‘İMAMOĞLU’NA OY VEREN AK PARTİ SEÇMENLERİNDE TAVIR DEĞİŞİKLİĞİ BEKLENMİYOR’

Peki CHP tabanı bu kadar karamsarken AK Parti neden rahat değil? Yaptığım görüşmelerden anladım ki Ahmet Davutoğlu, Ali Babacan gibi isimlerin başını çektiği muhalif AK Partililer, İstanbul seçiminin iptalinden sonra daha da tepkisel bir tavır aldı.
Ahmet Davutoğlu ve Mustafa Yeneroğlu gibi olup bitenleri eleştiren AK Partililerin ihraç edileceği söylentisi de tepkileri artırıyor. Haliyle bilinçli bir şekilde sandığa gitmeyen ya da Binali Yıldırım yerine Ekrem İmamoğlu’na oy veren AK Parti seçmenlerinde ciddi bir tavır değişikliği beklenmiyor.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ