Ahmet Taşgetiren’in çaresizliği: Youtube’da üç maymun

Silivri’de hücreye konulan mesai arkadaşının ailesini evine kabul etmeyen Ahmet Taşgetiren, Youtube yayınında Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun karşısında üç maymunu oynadı…


Bold Medya'dan Sevinç Özarslan'ın haberine göre HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, dün akşam Karar TV’de yayınlanan Elif Çakır, Ahmet Taşgetiren ve Yıldıray Oğur’un sunduğu “Özel Röportaj” programına konuk oldu.

28 Şubat döneminde Mazlum-Der şube başkanlığı yapan Gergerlioğlu, üniversiteden atılan öğrenciler, işinden olanlar, eşleri başörtülü olduğu için hakları ihlal edilenler için mücadelesiyle biliniyor. Gergerlioğlu bu mücadelesini günümüzde de sürdürüyor. 28 Şubat’ta Gergerlioğlu ile aynı çizgide mücadele eden Ahmet Taşgetiren ise günümüzde yaşanan hak ihlallerine karşı gözlerini kapatmış durumda.


Günümüzde Ahmet Taşgetiren gibi, 28 Şubat’ta hakları ihlal edilen İslamcı kadınlar da Gergerlioğlu’nun yanında değil. Örneğin geçen hafta Ankara HDP İl Binası önünde Gergerlioğlu polis saldırısına uğradığında sesleri bile çıkmadı.

Ahmet Taşgetiren programın ilk dakikalarında Gergerlioğlu’na İslami kimliği, Müslüman hüviyetini olduğunu ve bir insan hakları duyarlılığı ortaya koyduğunu söyledi, övgülerde bulundu. Ancak Gergerlioğlu’nun bugüne kadar dile getirdiği işkence, siyah Transporter ile kaçırılmalar, üniversiteli kızların gözaltına alınmaları, gözaltında işkence görmeleri, başlarının zorla açılmaları konusunda kendisinin aynı duyarlılığı neden göstermediği konusu soru işareti.

Kendi mesai arkadaşlarının yaşadığı zulümleri görmezden gelmek için gösterdiği çaba ise üç maymun benzetmesini hakettirir nitelikte.

Taşgetiren yıllarca Burç FM’de birlikte program yaptığı, hatta ailece görüştüğü, radyo programcısı Serkan Sedat Güray, 3 yıldır Silivri Cezaevinde tutuklu, 6 aydır da hücrede.

 

Güray’ın yaşadıkları için Taşgetiren ne bir kelam etti ne de üç satır yazı yazdı. Taşgetiren kendisiyle görüşüp Güray’ın yaşadıklarını anlatmak isteyen ailesini evine bile kabul etmedi, “taleplerini mail atsınlar” diye geri çevirdi.

Serkan Sedat Güray, onlarca dilekçe yazmasına rağmen neden hücrede tutulduğunu bilmiyor. Kendisine resmi bir açıklama yapılmadı. Gördüğü hukuksuzları dile getirip sürekli dilekçe yazdığı için yönetim tarafından cezalandırıldığını düşünüyor. Oysa kanunlara göre bir insanı 20 günden fazla hücrede tutmak yasak.

Ömer Faruk Gergerlioğlu’na “Sizin bu davayı, dünkü yol arkadaşlarınıza anlatamama gibi bir derdiniz var. Ne tür zorluklarla karşılaşıyorsunuz?” sorusunu sorarken Taşgetiren’in kendisini de “anlamayanlar” sınıfına koyması gerekiyor.

Çünkü 9 Eylül 2014’te Star gazetesinde yazdığınız “Ah be kardeşim” başlıklı yazısında “Beni Burç FM’deki Fatma Hanım’a sorun, Bünyamin Şen’e sorun, Kemal Gülen’e sorun. Oğuz On’a (Serkan Sedat Güray) sorun” diye yazmıştı. Kendisi için şahit gösterecek kadar dürüst bulduğu Sedat Güray’ın yaşadıklarını anlamamaktan öte duymamak için ailesine kulaklarını tıkayan noktada.

Üç maymunu oynamaktan bıkmayan İslamcılara ve Ahmet Taşgetiren’e en güzel cevabı yine Gergerlioğlu verdi: “Dün irtica diye bir kelime vardı, önüne gelen başörtülüye, sakallıya irtica adı altında zulmediliyordu. Şu anda güç sahibi oldunuz, iltisak diye bir kelime uydurdunuz, işinize gelmeyeni hukuksuz bir şekilde zulmen mağdur ediyorsunuz.”


Sedat Serkan Güray ve çocukları bir görüş gününde, Silivri Cezaevi.


Kaynak: BOLD Medya
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ