​Ahmet Nesin: Erdoğan askerler gibi yargılanmama garantisi istiyor

Artıgerçek yazarı Ahmet Nesin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için, "Türkiye’de yargılanmamak üzere bir garanti arıyor artık, o garantiyi aldığında, emekli olur ve aynı Kenan Evren gibi Edirne sınırından çıkmamak kaydıyla köşesinde oturur" iddiasında .


Artıgerçek yazarı Ahmet Nesin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan için, "Türkiye’de yargılanmamak üzere bir garanti arıyor artık, o garantiyi aldığında, emekli olur ve aynı Kenan Evren gibi Edirne sınırından çıkmamak kaydıyla köşesinde oturur" iddiasında bulundu.

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili soru işaretlerine dair yazıları ile bilinen Ahmet Nesin, dönemin İçişleri Bakan Efkan Ala ile Ağrı Valisi Musa Işın ile aralarında geçtiği iddia edilen görüşmeden bir alıntı yaptı ve HDP'nin Türkiye partisi olma çabalarına karşılık Kürt illerinde çatışma çıkarıldığını savundu. 


Nesin, iddialarını şu satırlarla sürdürdü:

"...İşte tam da o sıralarda birileri planlar yapmaya başladı, çatışma çıkartılacaktı, derin devlet bu tip olaylar için zaten her zaman göreve hazırdı ve plan çalışmaya başladı. 11-12 Nisan 2015 tarihinde Ağrı ili Diyadin ilçesi Yukarıtütek köyünde bir çatışma çıktı. Bu olayı tam olarak anlayabilmek için 8 Nisan 2015 gecesi saat 22.03’te dönemin içişleri bakanı Efkan Ala’yla Ağrı valisi Musa Işın’ın konuşmasını dinlemek  gerekiyor. Konuşma aşağıdaki gibi, ancak Efkan Ala bu konuşmayı hep inkâr etti, ancak bu konuşma biçok internet sitesinde hâlâ yazılı olarak duruyor. Zaten başka bir konuda Efkan Ala’nın 17-25 Aralık olaylarıyla dönemin İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yla telefon görüşmesi duruyor. Ayrıca İstanbul emniyet müdürü Selami Altınok ile de müsteşarken yaptığı görüşme aşağıda.

...Vali: Sayın Bakanım Komutan’ın bir endişesi var…

-Efkan Ala: Nedir?
-Vali: Onlar emirlere çok itaat ediyorlar, ateş açmayabilirler diyor.

-Efkan Ala: O… çocukları onlardan bir iki kişiyi indirsinler bakalım nasıl ateş etmezlermiş, dediğim gibi karınca geçmeyecek, müdahalede edilmeyecek, o sizin dediğiniz şekilde bazı dağ yollarında giden olan o… ibnelerden bir kaçını indirsinler…
-Vali: Evet biz de öyle düşünmüştük…

-Efkan Ala: Götürdüklerinizi iyi seçin, her taraftan olsun onlara şenlik güvenliği için mi dersiniz rutin mi dersiniz…..
-Vali: Onu komutan hallediyor Sayın Bakanım…

-Efkan Ala: Havadan müdahale olmayacak ne kadar olacak?
-Vali: Komutan 20-25 civarı…

-Efkan Ala: Evet yeterlidir 10 üzerinde kurda kaptırırsak yetiyor zaten sen gör analarını s…lerim hiç bir şehire girebiliyorlar mı? Musa hiç bir aksilik istemiyorum… O dediğin sorun çıkarmaz mı ? Onun da anasını... engel olmaz değil mi?
-Vali: Hayır Sayın Bakanım yalnızca ben yukarıdan yazılı emir almadan böyle bir işe karışmam…
-Efkan Ala: O çocuğu ulan sen benden emir alıyorsun demedin mi, neyse sonra onu da hallederiz o…çocuğunun. Bu ib…lerin önünü bir şekilde kesmemiz gerekiyor; müsteşar beyin de haberi var...

-Vali: Sayın Bakanım, tabii ben istihbarat için söyledim.
-Efkan Ala: Aksilik istemiyorum onu şimdiden söyleyeyim, sen de o işi idare edecek komutana iletirsin selamlarımı söylersin… o daha önceki konuşmamızda dediğimiz şekilde götürülenler çok renkli olsun. (her bölgeden askerler olsun)
-Vali: Tamam efendim.

-Efkan Ala: Gerekirse ben de konuşurum komutanla.
(12 Mekanize Piyade Tugay Topçu Taburu ismi geçiyor anlaşılmıyor…)
-Efkan Ala: Elini masaya vurmalısın, onlar sana itaat etmeliler hadi kulağımız sende olacak. Detayları o konuştuğumuz şekilde yaparsınız.
-Vali: Evet aynen…

-Efkan Ala: Zaten başka yerlerde de o ib… noktalarına havadan ve karadan bazı vuruşlar yapacağız, O…çocukları bunun sorumlusu olacaklar. Analarının a…larını görecekler
-Vali: Sayın Bakanım onlar batıda hiçbir şehire giremeyecek.

Bu görüşmeleri  neden verdim, çünkü bunlar seçim sonrası hazırlıklardı ve neler olabileceğini hemen hemen herkes tahmin edebiliyordu. İşte bu olayların olduğu sırada askerler Erdoğan’dan bir garanti istediler, daha doğrusu iki garanti istediler, birincisi saldırıya geçmek için bakanlar kurulu kararı, ikincisi de yaptıkları katliamdan, haklı yada haksız (Nasıl haklı olunacaksa Sur’da, Cizre’de, Şırnak’ta yaşananlardan) hiçbir zaman yargılanmayacaklardı.

Şimdi benim iddiam da aynı tez üzerine gidiyor. Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de yargılanmamak üzere bir garanti arıyor artık, o garantiyi aldığında, emekli olur ve aynı Kenan Evren gibi Edirne sınırından çıkmamak kaydıyla köşesinde oturur."
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ