Erdoğan için en büyük hamlesini yaptı

Bahçeli son hamlesini yaptı. AKP'liler bile bu kadarını beklemiyordu..
Ve Bahçeli, Erdoğan için büyük hamlesini yaptı

TBMM'de görüşülmekte olan "Onayasa" paketinde işler bıçak sırtında gidiyor. Milletvekillerini açık oylamaya zorlama, Bahçeli'nin kapalı kapılar ardındaki tüm tehditlerine rağmen fireler var. 

İşte bu noktada MHP Lideri Devlet Bahçeli bir kez daha devreye girerek Tayyip Erdoğan'ı kurtaracak hamlesini yaptı. 


Daha önce en kritik zamanlarda Tayyip Erdoğan'ı kurtaran hamleleriyle bilinen Bahçeli, aniden ortaya çıktı ve "Anayasa değişiklik paketi geçmezse erken seçim mecburi olur" dedi. 

VEKİLLERİ AÇIKÇA TEHDİT
Bahçeli'nin bu sözleri TBMM'deki 550 milletvekilini tehditle evete zorlamak stratejisini barındırıyordu. Bahçeli özetle, "eğer pakete oy vermezseniz, seçimler yenilenir ve vekillik koltuğunu kaybedersiniz" diyerek önce MHP'li vekilleri, ardından da AKP'li vekilleri bağlamaya çalışıyordu. 

AKP'NİN BİLE AKLINA GELMEYEN PLAN
2001'de koalisyon hükümetini yıkarken ve 7 Haziran'da iktidarı kaybetmiş AKP'ye güç tazeleme fırsatı verirken de Bahçeli hep "seçim yenileme" stratejisini kullanmıştı. 

Ancak son oylamadaki Bahçeli'nin bu taktiği AKP'nin bile aklına gelmemişti. Bahçeli vekillere "erken seçim" tehdidi yönelttikten hemen sonra devreye AKP'nin ağır topları da aynı sloganla girdi. 

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Mustafa Şentop, ‘partili cumhurbaşkanlığı’ sistemini getirecek yeni anayasa teklifinin Meclis’ten geçmemesi halinde Türkiye’nin seçime mecbur kalacağını söyleyerek, Bahçeli'nin vekillerin özgür iradelerine karşı açtığı cepheye katıldı. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SİYASET HABERLERİ