Diyanet casusluk yaptı özür dileriz!

Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (Ditib), Almanya'daki bazı imamlarının Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili Türkiye için casusluk yaptığı iddialarını doğrulayarak özür diledi.
Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği (Ditib), Almanya'daki camilerinde görevli imamların, Hizmet Hareketi ile ilgili bilgileri Ankara'ya ileterek Türk devleti için casusluk yaptığı yönündeki suçlamaları doğrulayarak özür diledi.

YAZILI TALİMAT TESPİT EDİLDİ

Ditib Genel Sekreteri Bekir Alboğa, Rheinische Post gazetesine yaptığı açıklamada, yapılan incelemeler sonucunda bazı imamların Gülen Hareketi mensupları hakkında Ankara'ya bilgi ilettiğinin anlaşıldığını kaydetti. Alboğa, Türkiye'deki Diyanet İşleri'nin Gülen taraftarlarıyla ilgili bilgi iletilmesi yönünde gönderdiği yazılı talimatın Ditib'e yönelik olmadığını savunarak, 'Buna rağmen birkaç imam yanlış davranarak bu talimata uymuştur. Bu durumdan büyük üzüntü duyuyoruz ve bu konuda Diyanet ile de görüştük" şeklinde konuştu.


Böylece Ditib, yazılı talimatı kabul etmiş oldu ancak kendilerine değil Diyanet görevlilerine dönük olduğunun altını çizdi.

SİYASİ ETKİ ARTIYOR

Almanya İçişleri Bakanlığı sözcüsü, KNA’ya yaptığı açıklamada Türk devletinin Ditib üzerindeki siyasi etkisinin son dönemde güçlü bir şekilde arttığı değerlendirmesinde bulunarak, bu nedenle Ditib'in bir dini dernek olarak özerkliğinin sorgulanır hale geldiğini kaydetti.
 
KRV: ENDİŞE DUYUYORUZ

Casusluk suçlamaları, Ditib temsilcileriyle Kuzey Ren-Vestfalya eyalet hükümeti arasında çarşamba günü yapılan görüşmelerin de gündemindeydi. Ditib'in yoğun faaliyet alanlarından Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin hükümeti, görüşme sonrası yapılan açıklamada kuruluşla işbirliğini sürdüreceğini bildirerek, "Eyalet hükümeti Ditib'i önemli bir partner olarak görmekte, ancak gerilimin yatıştırılması ve düşünce özgürlüğü anlamında belirgin bir tutum sergilemesini beklemektedir" açıklamasını yaptı.
 
Eyalet hükümeti sözcüsü, 'etnik, dini ya da siyasi olsun, Türkiye içindeki güncel tartışmaların eyaletteki Türk kökenlilere sıçramasından' endişe duyduklarını belirterek, Ditib'den kendini bu kavgaların dışında tuttuğuna dair belirgin bir işaret beklediklerini kaydetmişti.
 
RAPOR HAZIRLANIYOR

Ditib, Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde dini cemaat statüsü için yaptığı başvurunun sonucunu bekleme aşamasında. Eyalet Başbakanı Hannelore Kraft, kuruluşun Türk devleti ile ilişkilerinin boyutu konusunda bağımsız bir bilirkişi raporu oluşturulması talimatı vermişti. Raporun bu yıl içinde teslim edilmesi bekleniyor.
 
KİTLELER HALİNDE AYRILMA


Fethullah Gülen'in Almanya temsilcisi olarak görülen Diyalog ve Eğitim Vakfı'nın Başkanı Ercan Karakoyun çarşamba günü yaptığı açıklamada Gülencilerin Ankara'dan gelen baskı nedeniyle Ditib cami derneklerinden kitleler halinde ayrılarak diğer derneklere yöneldiklerini belirtmişti. Karakoyun, KNA'ya verdiği demeçte "Gerçi bizi kapı dışarı etmiyorlar ama Erdoğan taraftarlarının vatan haini suçlamaları ve sürekli saldırıları bizim ayrılmamızı zorunlu hale getiriyor" demişti.
 
Karakoyun, Almanya'da kendi camilerini kurma fikrinin daha başlangıç aşamasında olduğunu söyleyerek, bunun hayata geçirilmesinin cemaatin şu anki mali sıkıntıları nedeniyle zor olduğunu kaydetti. Karakoyun, eskiden bağışta bulunan pekçok kişinin Ankara'nın aldığı önlemler ve baskıdan korkarak geri çekildiğini söyledi.

Kaynak: DW
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ