Zam pazarlığı sürüyor: 120’ye yakın ilaç piyasada bulunamıyor

İlaç fiyatlarının belirlenmesinde referans alınan sabit avro kuru tartışılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın ilaç firmalarını yüzde 12’lik zamma ikna etmeye çalıştığı belirtiliyor.


Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında ilaç zammına ilişkin pazarlık sürüyor. İlaçlara 19 Şubat itibari ile yüzde 12 oranında zam gelmesi bekleniyor.

Gelecek ay açıklanacak zammı bekleyen firmaların, ilaçları depolarda stoklamaya devam ettiği belirtiliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Piyasada ilaç krizi yok” dese de grip ilaçları da dahil olmak üzere 120’ye yakın ilacın piyasada bulunamadığı biliniyor.


BirGün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, ilaçlara 19 Şubat itibari ile yüzde 12 zam gelmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı 2004 yılından bu yana ilaç firmaları ile masaya oturarak, ilaç fiyatlarının belirlenmesinde referans alınan sabit euro kurunu tartışıyor.

KRİZİN SEBEBİ DÖVİZ KURLARI

Her yılın ilk 45 günü içerisinde toplanılarak, ilaçların fiyatlandırılmasında kullanılacak 1 euro değeri üzerinde uzlaşmaya çalışılıyor. Alınan kararın ardından beş gün sonra ilaçlar zamlı fiyattan satılıyor. Bakanlık ile yapılan 45 günlük toplantı süreci ve beş günlük açıklanma süreci de dahil olmak üzere 50 gün boyunca ilaçta her yıl ciddi bir kriz yaşanıyor.

Bu süreçte zammı bekleyen firmalar “kısıtlı” sayıda ilacı piyasaya sürerek, ilaçta kriz yaşanmasına sebep oluyor. Son birkaç yıldır ise yaşanan krizin zirve yapmasının nedeni döviz kurunda yaşanan yükseliş. Euro/TL kurunun güncel değeri 6,57 olmasına karşın ilaçta sabit euro kurunun 3,40 lira olması firmaları memnun etmiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ