Tabipler Birliği iddialı: Biz açıkladık bakanlık verileri yok etti!

Günlük korona tablosundan yoğun bakımdaki ve entübe hasta sayısının kaldırılmasına tepkili Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Aktif hasta sayısını yoğun bakımdakine bölüyorduk.

 Dünyada yüzde 1,5 civarıyken Türkiye’de 10 üzeri diye 3-4 gündür açıklıyorduk. TTB açıkladıktan sonra bakanlık verileri yok etti” dedi.

 Sağlık Bakanlığı’nın günlük koronavirüs tablosundan yoğun bakım ve entübe hasta sayısını kaldırmasına yönelik tepkiler sürüyor. Değişiklikle 1 Haziran’dan bu yana ikiye katlanan yoğun bakım ve entübe yerine zatürre oranı ve durumu ağır hasta sayısı kondu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Yoğun bakım hasta sayısını vermek istemiyorlar. Çünkü buna bakarak çıkarımda bulunabiliyorduk. Aktif hasta sayısını yoğun bakımdakine bölüyorduk. Dünyada yüzde 1,5 civarıyken Türkiye’de 10 üzerinde olduğunu 3-4 gündür açıklıyorduk. TTB açıkladıktan sonra Sağlık Bakanlığı verileri ortadan yok etti” diye konuştu.Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman

KAMU VE ŞEHİR HASTANELERİ DOLDU ÖZELLER KABUL ETMİYOR

Normalleşme adımları ile salgının bastırılamadığına dikkat çekerek “Sahadan gelen bildirimler Sağlık Bakanlığı açıklamalarının üstünde bir gerçekle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Sağlık Bakanı İstanbul için Türkiye’nin Wuhan’ı demişti. Ancak Diyarbakır, Urfa gibi illerde inanılmaz bir hasta artışı var. Ankara’da yoğun bakımlar dolmuş durumda. Artık özel hastaneler yoğun bakımda Kovid-19’lu hasta yatırmıyor. Kamu ve şehir hastanelerinde aşırı derecede hasta var. Bazıları dışarıda bekletiliyor, ilk anlara geri dönmeye başladık. Sağlık sistemimiz bunu kaldırmayabilir” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ