Koronavirüs salgınındaki ölü sayısı SARS salgınındakini aştı

Koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 361'e ulaşarak SARS salgınındaki ölü sayısını aştı.


Çin’de ortaya çıkan ve insandan insana bulaşabilen koronavirüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 3 Şubat Pazartesi günü itibariyla 361’e ulaştı. Böylece koronavirüs salgınında ölü sayısı SARS salgınındaki ölü sayısını aştı. 2002 – 2003 yıllarında yaşanan SARS virüsü salgınında toplam 349 kişi ölmüştü.

Çin’de virüs tanısı koyulan kişi sayısının da 17 bin 200 kişiye ulaştığı duyuruldu. Çinli yetkililerin Pazartesi günü güncelledikleri sayılara göre, Hubei eyaletinde 56 kişi daha hayatını kaybetti. Bir kişinin ise Chongqing eyaletinde öldüğü kaydediliyor.


En az 24 ülkeye yayılan salgın nedeniyle Rusya, Nepal ve Moğolistan, Çin ile kara sınırını geçişlere kapattı. En az 19 vakanın görüldüğü Tayland’da da doktorlar, yaşlı bir Çinli hastanın, HIV ve grip ilaçlarından oluşan bir kokteyl tedaviye olumlu yanıt verdiğini duyurdu. Doktorlar bu tedavi sayesinde, 48 saat sonra hastada virüsün yok olduğunu aktardı.

KARANTİNLAR 50 MİLYON İNSANI ETKİLİYOR 

BBC Türkçe‘nin haberine göre Çin merkezi hükümeti, virüsle mücadele kapsamında 800 kilometre doğudaki Wenzhou şehrinde de yollar barikatlarla kapatıldı. İnsanlara evlerinden çıkmamaları çağrısı yapıldı.

Çin’de 50 milyon insanın, karantina önlemleri kapsamında kısıtlı bir yaşam içinde tutulduğu değerlendiriliyor.

Hong Kong üniversitesinden uzmanlara göre ise vaka sayısı resmi açıklamaların çok üzerinde olabilir. Aynı uzmanlar, Vuhan kentinde salgından etkilenenlerin sayısının 75 binden fazla olabileceğini savunuyor.

ABD ve Avustralya yakın zaman içinde Çin’e seyahat etmiş olan yabancı ülke vatandaşlarının ülkelerine girişini engelleyeceğini duyurdu. Güney Kore, seyahat engelini, Hubei eyaletine gitmiş olanlarla sınırladı. Çok sayıda ülke Hubei eyaletindeki vatandaşlarını tahliye ediyor ve karantina işlemleri uyguluyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ