Koronavirüs aşısı ilk kez insan üzerinde denendi: Sırada 45 kişi var

ABD’de, henüz yapım aşamasında olan koronavirüs aşısı ilk kez insan üzerinde denendi. Seattle’daki Kaiser Permanente Washington Araştırma Enstitüsü’ndeki bilim adamları deneysel aşının ilk dozunu bir insana yaptı.Daha sonra 45 gönüllüye bir ay arayla iki doz aşı yapılacak. Bilim adamları ise bunun aşının güvenli olup olmadığını ve çalışıp çalışamayacağını kanıtlamak için insanlar üzerinde yapılan bir dizi çalışmanın sadece başlangıcı olduğunu belirtiyor.


Apnews.com’un aktardığı habere göre, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden Anthony Anthony Fauci, araştırmalar iyi gitse bile, 12 ila 18 aydan önce yaygın kullanıma yönelik bir aşı bulunmayacağını söyledi.

Kod adı mRNA-1273 olan bu aşı adayı, biyoteknoloji şirketi Moderna Inc tarafından geliştirildi.

Bütün restoranlar ve eğlence yerleri kapatıldı

Öte yandan, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ABD’de 62 kişi hayatını kaybetti. Ülkedeki toplam vaka sayısı ise 4 bin 165’e yükseldi. Ayrıca, ABD’nin doğu yakasında nüfusun en yoğun olduğu bölgelerden “Üç eyalet” olarak da bilinen New York, New Jersey ve Connecticut eyaletlerinde, koronavirüs salgını nedeniyle bütün restoran ve eğlence yerlerinin kapatılması kararı alındı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ