Karamsarlık ve mutsuzluğun sebebi tiroid

Uzun süredir devam eden depresyon ve mutsuzluğun nedeni hipotiroidi yani tiroid bezinin az çalışması olabiliyor.
Kadınlarda hipotiroidinin daha sık görüldüğünü belirten uzmanlar, kandaki TSH hormonu seviyesine baktırmanın hipotiroidi teşhisi için önemli olduğunu vurguluyor.

Tiroidlerin orkestra şefi gibi vücudu yönettiğini belirten Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özışık, hipotiroidi ve tedavisi konusunda bilmeniz gerekenleri anlattı: Adem elmasının hemen altında nefes borusunu üzerinde bulunan kelebek şeklindeki tiroid bezi, vücuttaki bütün hücreler üzerinde etkili olmaktadır. T3 ve T4 hormonlarını üreten tiroid bezi bunları depolar ve gerektiği zaman bu hormonları kan dolaşımına verir. Orkestra şefi gibi bedensel fonksiyonların neredeyse tamamının kontrolünde rol oynayan tiroid bezinin ham maddesi iyottur. Tiroid bezi tuz, içme suyu ve besinler yoluyla alınan iyot olmadan çalışamaz.

SAÇ TELLERİNİZDEN TIRNAKLARINIZA KADAR ETKİLİYOR


Tiroid bezinin az çalışması bedensel fonksiyonların yavaşlamasına neden olmaktadır. Kişi kendisini sürekli yorgun ve depresyonda hissetmektedir. Bununla birlikte;

Kilo verememe ve kilo alma.
Halsizlik.
Ellerde ve yüzde şişlik ile birlikte kol ve bacaklarda ağrılar, baldırlarda kramplar.
Ciltte kuruma ve kaşıntı.
Soğuğa tahammülsüzlük.
Saç tellerinde kabalaşma, saç dökülmesi, kirpiklerde ve kaşlarda seyrelme.
Kabızlık.
Seste kabalaşma.
Guatr.
Unutkanlık, odaklanma ve algılama güçlüğü.
Üreme çağındaki kadınlarda adet düzensizliği, kısırlık ve tekrarlayan düşükler görülebilmektedir.
KALICI ETKİLER BIRAKMAMASI İÇİN…

Hastanın genel muayenesini yapıldıktan sonra mutlaka tiroid bezinin büyüyüp büyümediği kontrol edilmelidir. Kandaki TSH hormonu seviyesine bakmak hipotiroidi teşhisi için önemlidir. Beyin tarafından salgılanan TSH hormonu tiroid hormonlarının düzeyiyle ters ilişkilidir.

EN SIK NEDENİ HAŞİMATO

Tiroid tembelliğinin dünyada en sık görülen nedeni, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırarak tahrip etmesiyle oluşan haşimato hastalığıdır. Tiroid bezinin az çalışmasına neden rahatsızlık kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Her 10 hastadan 8-9’u kadındır.

Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ