​Kanser hastaları sesini duyuramıyor: Mücadele devlet politikası haline gelmeli

Kansere karşı verdiği mücadeleyle milyonlarca kişiye örnek olan Neslican Tay’ın hayatını kaybetmesi kanser hastalarının sorunlarını yeniden gündeme getirdi.




Kanser hastaları Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ödeme listesinde yer almayan kanser ilaçlarını temin etmekte zorlanıyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Sinan Adıyaman, tüm kanser ilaçlarına devlet güvencesi verilmesi gerektiğini söylerken, CHP Milletvekili Özgür Ceylan da kanserle mücadelenin bir devlet politikası olması gerektiğine vurgu yapıyor.


BirGün’ün haberine göre kanser hastaları, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara ulaşamadıkları için sosyal medyada isyan etti.

İlaçların geç ruhsatlandırıldığını, bu nedenle erken erişim imkânının kısıtlandığını belirten hastalar, ilaçların devlet güvencesi altına alınmasını istedi.

Kanser hastaları TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle fiyatları katlanarak artan ilaçların temininde zorlandıklarını, sağlık politikası nedeniyle de ölüme terk edildiklerini söyledi.

TTB Genel Başkanı Sinan Adıyaman kanser ilaçlarının geri ödeme kapsamına alınması konusunda bir standart olmadığına dikkat çekti. Kanser hastalarının ilaçlarına devletin sosyal güvencesi altında ulaşabilmesi gerektiğini ifade eden Adıyaman, “Devletin kanser tedavisinde kullanılan ilaçların tamamını geri ödeme kapsamına alması gerek” dedi.

CHP Milletvekili Özgür Ceylan da kanserle mücadelenin devlet politikası haline gelmesi gerektiğini söyledi. Kanser tedavisinde erken teşhisin önemini belirten Ceylan, “Sağlık Bakanlığı bu noktada gerekli çabayı göstermeli” diye konuştu.

İstanbul’daki özel bir hastaneye 39 derece ateşle giden ancak 900 TL’lik masrafı karşılayamadığı için herhangi bir işlem yapılmayan kanser hastası Deniz Çıtakbaş’ın ablası Derya Çıtakbaş şunları söyledi:

“Kanser acil bir hastalık olarak kabul edilmedi. Bu komik kararı doğru bulmuş olacak ki İl Sağlık Müdürlüğü kendilerine yaptığımız şikâyette hastanede kusur bulmadı. 

Bu olayı yaşadığımızda kanser hastaları olarak sağlığımızı kaybederken haklarımızı da kaybettiğimizi, kanserle savaşırken sağlık sistemine karşı da mücadele vermek zorunda olduğumuzu fark ettik.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ