Fransız bilim insanları, koronavirüs aşısı için tarih verdi

Bilim insanları, ortaya çıktığı 12 Aralık tarihinden bu yana hızla yayılan ölümlere ve vakalara yol açan koronavirüse karşı, aşı geliştirmenin üzerinde çalışıyor.
2019-nCoV olarak nitelendirilen virüsün benzeri olan SARS gibi vakalarda da uzun süren bir aşı süreci yaşanmıştı.


Aşının çıkış tarihine dair de farklı görüşler ortaya konuyor.

Reuters Haber Ajansı'nın aktardığına göre, Fransız Pasteur Enstitüsü'nden bilim insanları, koronavirüs aşısı için tarih verdi. Buna göre, aşının 20 aylık bir süre içerisinde tamamlanabileceğini söyleniyor.

Enstitü yetkilisi Christophe D’Enfert, aşının 20 ay içerisinde kullanılabileceğini açıklayan isim.

Çin sağlık yetkilileri, koronavirüsünde son durumu dünyaya duyururken ölenlerin sayısının 213'e yükseldiğini kaydetti. Enfekte olan insan sayısı ise 10 bine yakın rakamlara ulaştı.

Öte yandan çok sayıda ülke, koronavirüse karşı aşı geliştirilebilmesi için ortak bir araştırma fonuna para aktarıyor.

ABD'nin San Diego kentinde, virüse karşı aşı geliştirilmesi çabaları tüm hızıyla sürdüğü gelen bilgiler arasında. Bunun için de yeni bir tür DNA teknolojisi kullanıldığı ifade ediliyor.

İnsanlar üzerindeki ilk denemeler için erken tarih olarak ise yaz başı veriliyor. 

Laboratuvarda çalışan uzmanlardan Kate Broderick, "Çin'in virüsün DNA dizilimini vermesiyle laboratuvarın bilgisayar teknolojisi aracılığıyla sisteme yerleştirip üç saat içinde bir aşı tasarlayabildik. DNA tıbbı aşılarımızda, vücudun en güçlü tepkiyi vereceğine inandığımız patojenin özel kısımlarını hedef alma amacıyla, DNA dizilimini kullanmak yeni bir yöntem.Daha sonra, aşının fabrikası olarak hastanın kendi hücrelerini kullanıyoruz, vücudun kendi doğal tepki mekanizmasını güçlendiriyoruz" yorumunu yapıyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ