Dünya Sağlık Örgütü: Önümüzdeki 20 yılda kanserli hasta sayısı yüzde 60 artabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre kanser vakaları dünya çapında artış gösteriyor. DSÖ, önümüzdeki on yıllarda yoksul ülkelerde kanser vakalarının çok ciddi artış göstereceği uyarısında bulundu.
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Dünya Kanser Günü vesilesiyle hastalıkla ilgili bir rapor yayımladı. Rapora göre eğer önlem alınmazsa önümüzdeki 20 yıl içinde kanserli hasta sayısı yüzde 60 oranında artabilir.


DSÖ’ye göre bugünden itibaren her beş kişiden biri 75 yaşından önce kansere yakalanma riskine sahip.

Uzmanlar, ortalama yaşam süresindeki artışla birlikte, erken yaşlarda teşhis ve tedavi edilen kanser hastalarının ilerleyen dönemde yeniden kansere yakalandığına vurgu yapıyor.

RİSK YOKSUL ÜLKELERDE DAHA YÜKSEK

Kanser vakalarının artışında özellikle gelişmekte olan ülkeler başı çekiyor. DSÖ’nün Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) ile ortak hazırladığı raporda, düşük ve orta gelir grubundaki ülkelerde kanser vakalarının 2040 yılına kadar yüzde 81 oranında artış göstereceği belirtildi.

Raporda bu ülkelerde sınırlı kaynaklarla hastalıkla mücadele edilmesi, anne ve çocukların bakımının sağlanamaması ve gerekli önlemlerin ihmal edilmesi bu artışa neden olarak gösterildi.

Raporda, kanser hastalarının sayısında keskin bir artış görüldüğüne dikkat çekiliyor. 2018 yılında 18,1 milyon kişiye kanser teşhisi konulduğu ve kanserden 9,6 milyon kişinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Kanserin ölümle sonuçlanma oranı, yoksul ülkelerde gelişmiş ülkelere oranla çok daha yüksek.

ÖLÜM ORANLARI TEDAVİYLE BİRLİKTE AZALDI

Uluslararası Kanser Araştırması Ajansı Direktörü Elisabete Weiderpass, kanser tedavisinde yaşanan gelişmelerin 2000-2015 yılları arasında varlıklı ülkelerde kanser ölümlerini yüzde 20 oranında azalttığını söyledi. Ancak bu oran yoksul ülkelerde ise yüzde 5 oranında azaldı.

DSÖ, 23 milyar euroluk yapılacak ek yatırımın yedi milyon insanın kanserden ölmesini engelleyebileceğini öngörüyor.

EN FAZLA ÖLÜME NEDEN OLAN 2. HASTALIK

Dünyada en sık rastlanan kanser türü akciğer kanseri. Bunu göğüs kanseri ve bağırsak kanseri izliyor.

Raporda birçok varlıklı ülkede kanserin kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarının ardından en fazla ölüme neden olan hastalık olduğuna dikkat çekildi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ