Bir günde 8 hastayı kör ettiler

Aynı hastanede aynı günde 8 hasta kör oldu. Yetkililerden tek bir açıklama bile yok.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Hastanesi Göz Hastalığı Bölümü’nde yatan 8 hasta, vurulan iğne ve yapılan ameliyat sonrası görme kaybı yaşadığı iddia edildi. Hastane kurum içi soruşturma başlatırken, iddia sahiplerinden Şahabettin Demirtaş, 21 Aralık’ta kendisine yapılan ameliyat ve iğneden sonra görme yetisini kaybettiğini söyledi. 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Hastanesi Göz Hastalığı Bölümü’nde yatan 8 hastanın yapılan iğne ve ameliyattan dolayı görme kaybı yaşadığı iddia edildi. Van’da yayın yapan İpekyolu Haber gazetesinin haberine gere, hastanede yapılan iğne ve ardından yapılan ameliyattan sonra gözünün görmediğini iddia eden hastalardan Şahabettin Demirtaş, 21 Aralık’ta kendisi de dahil 8 hastaya yapılan ameliyat ve iğneden sonra görme yetilerini kaybettiklerini iddia etti. Hastaneye gelmeden önce gözünün gördüğünü belirten Demirtaş, “Hastanede yapılan iğneden sonra görme kaybı yaşadım. Daha sonra doktorlar bana, ‘gözünüz enfeksiyon kaptı’ dediler. Beni ameliyata aldılar. 5 saat ameliyatta kaldım. Ameliyattan sonra doktorlar bana, ‘bizlik bir şey yok. Gözündeki sorun ya kullanılan iğneden ya da enfeksiyondan kaynaklanmış olabilir. Bunun sebebini araştırıyoruz’ dediler. Hastaneye gelmeden önce gözüm görüyordu. Şimdi hiç görmüyorum. Beni kör ettiler” dedi. 

‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’ 


Ameliyatına uzman doktorlar yerine asistanların girdiğini öne süren Demirtaş, “Gözümün kör olmasının nedeni yaptıkları iğne ve ameliyattır. Özellikle Çarşamba günü ameliyatta giren 8 hastanın tamamı bu hale geldi. 10 gündür hastanede yatıyorum ama bu güne kadar bir yetkili gelip bana bir bilgi verilmedi. Özellikle iğneyi ameliyat odasında hijyenik bir yerde yapmalı gerekirken, hastanenin koridorunda bana iğne yaptılar. Onlara ‘Neden iğneyi koridorda yapıyorsunuz?’ dediğimde bana, ‘Bugün çok yoğunuz ve hasta sayısı çok fazla olduğu için iğneyi burada yapıyoruz’ dediler. Beni kör eden hastane ve doktorlar hakkında suç duyurusunda bulunacağım” diye konuştu. 

‘ANNEM GÖRMÜYOR’ 

Aynı durumda olan Sabiha Güllü’nün oğlu Hükmet Güllü, “Günlerdir annem görmüyor ama bu güne kadar bir yetkili gelip bize bir bilgi vermedi. Eğer annemin gözüne bir şey olursa gereken mercilere suç duyurunda bulanacağım” dedi. 

‘EŞİM HİÇ GÖRMÜYOR’

Hastalardan Keriman Söylemiş’in eşi Burhanettin Söylemiş, eşinin hastaneye sağlam girdiğini ama yapılan iğne sonucu görme kaybı yaşadığını dile getirerek, “Hastanede eşime iğne yaptılar, akşam eve geldik. Eve geldikten sonra eşim görmemeye başladı. Çarşamba günü eşimi hemen ameliyata aldılar. Bu ameliyattan sonra eşimi yeniden ameliyata aldılar. Yapılan iğneden mi yoksa ameliyattan mı eşim kör oldu, bilemiyoruz. Şu an eşim hiç görmüyor ve durumu çok ağır. Doktorlarla görüştüm, sadece bize ‘araştırıyoruz’ diyorlar. Doktorların ayrıca bize yaptıkları bir diğer açıklamada ise, ‘büyük ihtimalle iğneden kaynaklanmış olabilir. Ayrıca iğnenin içindeki etkenin değişik olabileceğini’ söylediler” ifadesinde bulundu. 

‘YETKİLİLER AÇIKLAMA YAPMADI’ 

Hastalardan Asmin Süren’in oğlu Bahri Süren de, hastane yetkililerin kendilerine bir bilgi vermediğini iddia ederek, “Burada bu kadar insan kör oldu ama bir yetkili gelip bize bir bilgi vermiyor. Şuan tam bir muamma içindeyiz. Bu hastalara iğne yaptılar ve bu hale getirdiler” derken, hastalardan Ali Altari ise hastaneye gelmeden önce gözünün çok iyi gördüğünü yapılan iğneden sonra gözünün görmediğini iddia etti. Atari, “Benim ve diğer hastaların bu hale gelmesinin iki nedeni var. Doktorların hatası ya da kullanılan iğnelerdir. Bu konuda hem ilaç şirketi hem de hastane hakkında suç duyurusunda bulanacağız. Biz bu hale geldik. Belki gözümüzü kaybedeceğiz ama bundan sonra başka hastalar kurtulsun. Bu yüzden gereken neyse yapacağız” dedi. 

KURUM İÇİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Hastanesi Başhekimi Doçent Doktor Cengiz Demir, Göz Hastalığı Bölümü’nde yaşanan durumla ilgili Sağlık Bakanlığı’na bilgi verdiklerini ve kurum içi soruşturma başlattıklarını söyledi. Göz servisine gelen hastalara enjeksiyon yapıldığını belirten Demir, yaşanan durumun büyük ihtimalle ilaçtan kaynaklandığını belirtti. Demir, hastalara yapılan iğnenin doktorun kontörüyle yapıldığını vurguladı. Hastaların durumlarının iyiye doğru gittiğini ve gereken müdahalenin yapıldığını ifade eden Demir, kurum içi başlatılan soruşturma ve incelemenin sonucunda sorunun asıl nedeninin açıklanacağını dile getirdi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ