BioNTech ve Çin aşısı arasında 'antikor oluşturma'da rekor fark

Hong Kong'da Sinovac aşısı ile BioNTech aşısının ürettiği antikorların miktarı incelendi. Yapılan araştırmaya göre BioNTech, Sinovac'tan 10 kat daha fazla antikor oluşturulmasını sağlıyor.

Uzmanlar, mRNA aşılarına önem verilmesinin, salgının üstesinden gelinmesini kolaylaştıracağına inanıyor.The Lancet isimli tıp dergisi, koronavirüs aşılarıyla ilgili yapılan son araştırmanın sonuçlarını yayımladı.

Makaleye göre Türkiye'de de kullanılan mRNA tabanlı BioNTech aşısı ile pasif virüs tabanlı Sinovac aşısının vücutta oluşturduğu antikor seviyeleri belli oldu. Yapılan araştırmalara göre BioNTech, Sinovac'tan 10 kat fazla antikor oluşturuyor.


Koronavirüs aşılarının antikor oluşturma miktarını araştıran inceleme, Hong Kong'da gerçekleştirildi. Bilim insanları, bölgede aşı yaptırmış olan kişilerin vücutlarındaki antikor miktarını ölçerek, iki aşı arasında ortalama bir oran buldular. İşte 10'luk oran, mRNA aşılarının geleneksel aşılara göre daha etkili olduğunu gözler önüne seriyor.

Bloomberg'de yer alan bir habere göre ise mRNA tabanlı aşı uygulaması yapan ABD ve İsrail gibi ülkelerde, hastalığın yayılış hızında da ciddi bir düşüş yaşanıyor.

Ancak bu durum, Sinovac tarafından üretilen koronavirüs aşısının yeterince iyi olmadığı anlamına gelmiyor. Sinovac kullanan ülkelerdeki durumu inceleyen Bloomberg, bu ülkelerde ölüm ve hastalığı ağır geçirme oranlarının ciddi anlamda düşürdüğü sonucuna ulaştı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ