Binlerce hekimi işsiz bırakacak madde ‘korsan oylama’ ile geçti

İhraç edilen doktorları tamamen işsiz bırakacak 5’inci madde komisyondan geçti. 11 saat süren görüşmeler sırasında üyelerin değerlendirme yapmasına izin verilmezken, muhalefet oylamayı ‘korsan’ olarak niteledi.

 TTB düzenlemeyi 'Türkiye'nin sağlık alanındaki en ağır maddesi' olarak tanımladı. AKP’nin Meclis’e getirdiği “Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin 5’inci maddesi komisyondan geçti.

Söz konusu teklif, güvenlik soruşturmasına takılan ve Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen hekim ve diş hekimlerinin Sosyal Güvenlik Kurulu (SGK) ile anlaşmalı hastanelerde çalışmasını engelliyor.


‘SAĞLIK ALANINDAKİ EN AĞIR DÜZENLEME’

TTB’nin “Türkiye tarihinin sağlık alanındaki en ağır, en acımasız, hukuk tanımayan yasaları” olarak tanımladığı düzenleme için HDP’li Koçyiğit “Yasa ile hekimler açlığa mahkum edilecek” dedi.

MUHALEFET KONUŞTURULMADI 

Komisyondaki görüşmeler 11 saat sürerken, muhalefetin itiraz ettiği tasarı maddesine ilişkin görüşme sırasında tartışmalar yaşandı.

Komisyon üyelerinin maddeye ilişkin değerlendirme yapılmasına izin verilmeden oylamaya geçildi. Bunun üzerine muhalefet, masalara vurup ses çıkararak durumu protesto etti.

Yaşananların Anayasaya aykırı olduğu yönünde itiraz eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İYİ Parti, Saadet Partisi ve Türkiye İşçi Partisi (TİP), yaşananları “korsan oylama” olarak niteledi.

‘HEKİMLER AÇLIĞA MAHKUM EDİLİYOR’

Türk Tabipleri Birliği (TTB), tasarıyı, “Türkiye tarihinin sağlık alanındaki en ağır, en acımasız, hukuk tanımayan yasaları” olarak tanımladı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü olan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit de tasarının hekimleri şiddetten koruyacak önlemler almak yerine onları açlığa mahkum edecek düzenlemeler içerdiğini söyledi.

“KHK ile ihraç edilen hekimler en azından özel hastanelerde çalışabiliyordu. Fakat yeni düzenleme ile bu imkan da ellerinden alınacak. SGK ile anlaşma yapmayan hastane neredeyse yok. Devletten ihraç ediyorsunuz, ‘özelde de çalışamaz’ diyorsunuz. Yani hekimleri açlığa mahkum etmek istiyorsunuz. 600 günlük yapılması gereken mecburi görevi de atamasını yapmayarak SGK’ye bağlı olmayan özellerde de çalışmasının önüne set çekilmiş oluyor.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ