Batman Tabip Odası: Durum vahim!

Batman Tabip Odası Başkanı Selahattin Oğuz, kentte günlük yapılan 500 testin yarısının pozitif çıktığı belirtti. Oğuz: “Süreci yönetenlerin toplumun karşısına geçerek verileri paylaşmaları gerekiyor ki, toplum da bireysel tedbirlerini ona göre alsın”
Batman’da bugüne kadar, 12 bini “normalleşme” süreci öncesi olmak üzere toplam 32 bin test yapıldı ve bunlardan 6 bin 500’ü pozitif çıktı. Salgın süreci boyunca ölenlerin sayısının ise 100’ü aştığı belirtiliyor. Yine, kamuoyundaki tepkiler üzerine son haftalarda kentteki test sayısı da yükseltildi. Kentte şu an ortalama 500 test yapılıyor. Söz konusu testlerden 250’ye yakının pozitif çıktığı ifade ediliyor.

Kentteki sağlık örgütleri temsilcileri, okulların açılacağı tarihe kadar salgının kontrol altına alınmaması durumunda daha vahim bir tablo ile karşı karşıya kalınabileceği uyarısında bulundu.

’SÜRECİ YÖNETENLER VERİLERİ PAYLAŞMALI’ 


MA’nın haberine göre, Batman Tabip Odası Başkanı Selahattin Oğuz, 1 Haziran öncesi pozitif vakaların 670 civarında olduğunu, ancak 1 Haziran sonrası günlük vakaların 200’leri bulduğunu söyledi. Bu süreci yönetenlerin vaka artışları karşısında suskun kaldıklarını belirten Oğuz, “Süreci yönetenlerin toplumun karşısına geçerek verileri paylaşmaları gerekiyor. Doğru verileri sunulacak ki toplum da bireysel tedbirleri ona göre almalıdır” dedi.

‘HASTANE VE YOĞUN BAKIMLAR DOLDU’ 

Hastanelerde yaşanan duruma ilişkin bilgi veren Oğuz, sağlıkçı arkadaşlarından aldıkları bilgilere göre pandemi hastaneleri ve Bölge Devlet Hastanesi’nde servislerin ve yoğun bakımların tamamına yakınının dolduğunu söyledi. 

‘200’Ü AŞKIN SAĞLIKÇI ENFEKTE OLDU’

Kentte bugüne kadar 200’ü aşkın sağlık emekçisinin korona testinin pozitif çıktığını paylaşan Oğuz, şunları söyledi: “Pandemi ile fedakarca mücadele eden sağlık emekçilerine bugüne kadar düzenli periyodlarla test yapılmış değil. Vakaların arttığı dönemde sağlık çalışanlarının sağlıkları korunmalıdır. Belli periyodlar ile testlerinin yapılması gereklidir. Geçtiğimiz aylarda bazı sağlık emekçilerinin Batman’da istifa ettiklerini biliyoruz. Bu olgular yaşanırken sağlık emekçileri için koruyucu tedbirler artırılmalıdır.”

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ