Balığın faydasını artırmanın 6 yolu

Mucizevi besin için birkaç önemli tüyo.
Balığın vücuda olan faydaları saymakla bitmiyor. Hafızayı, kemikleri ve gözleri kuvvetlendirmesinden Alzheimer riskini ve kötü kolesterolü düşürmesine dek birçok faydası bulunan balığın sağlık etkisini artırmak için bazı noktalar önemli. İşte balığın faydasını yükseltecek 6 öneri...

1
Balığı kızartıldığında ağırlığının yarısı kadar yağ çeker, besin değerini kaybeder. Ayrıca kalori miktarı artar. Izgara yapmak, fırınlamak veya sebzelerle birlikte buharda pişirmek besin değerlerini korumasını sağlayacaktır.


2
Balıkta C vitamini çok az olduğu için balığın yanında yeşil salata tüketmeye özen gösterin. Bol limonlu bir yeşil salata balıktaki C vitamini açığını da kapatan çok iyi bir seçim olacaktır.

3
Balık sayesinde hem kalbinizi ve sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yükselen kolesterolle çaba sarf etmeden başa çıkabildiğiniz balığı haftada 2 kez yemeye çalışın. Çünkü vücut kış aylarında daha fazla A, B1, B2 ve D vitaminlerine ihtiyaç duyuyor. Düzenli balık tüketimi ile bunları karşılayabilirsiniz. Çocuklarınızı da hem bağışıklıklarını güçlendirmek hem de fiziksel ve zihinsel gelişimlerini desteklemek için balık yemeye teşvik edin.

4
Balığın kılçığında yüksek miktardaki kalsiyum ve fosfor bulunur. Bunlar kemik sağlığı ve dayanıklılığı bakımından son derece önemlidir. Bu nedenle özellikle kemik erimesi sorunu yaşayanların, hamsi gibi küçük balıkları kılçığıyla tüketebilir.

5
Limonun içinde bulunan antioksidanlar ve C vitamini balıktaki omega 3'ün vücuttaki kullanımını artırır. Bu yüzden balığı hazırlarken ve tüketirken mutlaka limon sıkın.

6
Balığı çok fazla pişirdiğinizde protein kaybına neden olursunuz. Bu sebeple balıkları hafif sulu kalacak şekilde pişirmek gerekiyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ