Avrupa İlaç Ajansı: Delta varyantına karşı iki doz aşı hayati önem taşıyor

Avrupa İlaç Ajansı, Delta varyantı hızla yayılırken Covid-19 aşılarında kullanım tavsiyelerinin önemine dikkat çekti. Tam koruma sağlanabilmesi için iki doz aşının 'hayati önem taşıdığı' belirtildi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Delta varyantına karşı koruma sağlanabilmesi adına Covid-19 aşılarının her iki dozunun da yaptırılması gerektiğini belirtti.

Koronavirüsü aşılarında kullanım tavsiyelerinin önemine dikkat çeken kurum, "Delta varyantı hızla yayılırken, virüse karşı en üst düzeyde korumadan yararlanabilmek için bu tavsiyelere uyulması hayati önem taşıyor" açıklamasını yaptı. 


Geçtiğimiz günlerde Pfizer ile BioNTech şirketlerinin, üçüncü doz izni için başvuru yapılacağını duyurmasıyla beraber 'takviye doz' tartışmaları sürerken EMA, 'karar vermek için henüz erken olduğunu' kaydetti. Covid-19 aşılarında üçüncü dozun gerekliliği hakkında yeterli veri olmadığına işaret eden EMA, dünya genelinde aşılama programlarının hızlandırılması gerektiğini aktardı. 

Avrupa Birliği'nde (AB) kullanımı onaylanan aşılardan Pfizer/BioNTech, Oxford/AstraZeneca ile Moderna iki doz olarak uygulanıyor.
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ