TSK açık işkence görüntülerine sessiz

Kürt ya da Suriyeli mülteci olduğu tahmin edilen bir kişiyi TSK'ya mensup askerler öldüresiye dövdü.
Türk Silahlı Kuvvetleri'ne mensup 5 askerin yakaladıkları bir kişiyi öldüresiye dövme görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Skandal görüntülerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır operasyonlarında ya da nöbet alanlarında görevli olduğu tahmin edilen 5 asker, kendilerine ‘ağabey, ağabey' diye yalvaran şiveli bir kişiyi, öldüresiye dövüyorlar. 

‘Ağabey yok, ne ağabeyi, suratıma bak suratıma’ diye bağıran bir askerin şahsın kafa ve karın bölgesine tekme atmaya devem etmesi dikkat çekiyor. Konuşmalarda askerlerden birinin (görüntüyü çekmek için telefonu alan) ismi Hüseyin olarak zikrediliyor. Yine küfreden bir asker arkadaşlarının omuzlarından destek alarak yer de kıvranan şahsın üstüne defalarca zıplıyor.

KÜRT YA DA SURİYELİ

Şahsa yönelik saldırının ne kadar sürdüğü ve neden tekmelendiği bilinmiyor. Ancak ‘bölük geliyor’ sözlerinden sonra  tekmelemekten vazgeçen askerler bir an için panikliyor. Tekmeleme olayının bölge halkından bir Kürt vatandaşa yönelik yapıldığı ve Suriyeli bir mültecinin öldüresiye dövüldüğü iddialar arasında. 

TSK SESSİZ
İşkence görüntülerine karşın Türk Silahlı Kuvetleri'nden bir açıklama yapılmadı. 

İŞKENCE VE EZİYETİN CEZASI TCK’DA DA VAR, ULUSLARARASI HUKUKTA DA

Türk Ceza Kanunu’nun 94. ve 95. maddelerinde işkence ve eziyet açık şekilde insanlık suçu olarak düzenlenmiş durumda. Yine Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (3.madde)  İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne (5.madde) işkence ve eziyet etmeyi yasaklıyor.

Asker, polis gibi kolluk güçlerinin savaş esiri bile olsa işkence etme hakları yok. İşlenen suç savaş ya da çatışma mekanlarında ise, yakalanan esir ya da düşman askeri olsa bile işkenceyi yapanlar Uluslararası Ceza Mahkemesi (Lahey’de) yargılanıyor. Cenevre Sözleşmesi 4.maddede bu hükümler düzenleniyor.

  tr724
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER İŞKENCE HABERLERİ