Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş Gözaltında

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Örgütleme Genel Sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş bugün sabaha karşı saat 04.30 sularında gözaltına alındı.
Zeynel Odabaş’ın hangi suçlamayla gözaltına alındığı bilinmezken, Sultangazi Pirsultan Cemevi Yönetim Kurulu bir açıklama yayımladı.

“Beş gün arayıp sormayın dediler”

Gelişmelere ilişkin bianet’e bilgi veren Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Sekreteri Fatma Karabulut, Zeynel Odabaş’ın gözaltına alınma gerekçesi hakkında emniyet yetkililerinin herhangi bir bilgi vermediklerini söyledi.


Sabaha karşı 04.30’da polislerin eve girdiklerini, evde arama yaptıklarını ve herhangi bir şey bulamadıklarını ifade eden Karabulut, polislerin Odabaş’ı götürürken yakınlarına “Beş gün boyunca kendisini arayıp sormayın” dedikleri bilgisini aktardı.

Şu an Zeynel Odabaşı’nın nereye götürüldüğünü de bilmediklerini ifade eden Karabulut, yetkililerin Esenler Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğünü söylediğini ama kendisinin orada olmadığını tespit ettiklerini, muhtemelen Vatan Emniyet’e götürüleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

“Aleviler esir alınmaya çalışıldı”

Alevinet’te yer alan habere göre, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Sarıkamış Pirsultan Cemevi Yönetim Kurulu, Odabaş’ın gözaltına alınmasıyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Kurum başkanımız ve aynı zamanda ABF Örgütlenme Genel sekreteri Zeynel Odabaş, bu sabah saat 04.30 itibariyle evine baskın yapılarak gözaltına alınmıştır.

“Bu hukuksuzluğa karşı asla boyun eğmeyeceğiz. Zeynel Odabaş şahsında tüm Aleviler esir alınmaya çalışılmıştır.

“Başkanımız ve Alevi hak mücadelesinin yanındayız. Aleviler haktır, Aleviler vardır. Aleviyiz, haklıyız, kazanacağız.”

bianet
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER YAŞAM HABERLERİ