İHH Başkanı’ndan AKP’ye can simidi

İsrail'le anlaşma nedeniyle dava düştü, sıkışan AKP'nin imdadına İHH Başkanı yetişti.
Mavi Marmara konusunda sıkışan AKP’nin imdadına yine İHH Başkanı Bülent Yıldırım yetişti.
Mavi Marmara davası, Türkiye ile İsrail arasında imzalanan anlaşma nedeniyle düşürülünce ve düşürme gerekçesinde “Türkiye ile İsrail arasındaki anlaşmaya” açıkça vurgu yapılınca, AKP Hükümeti çok zor durumda kalmıştı.

AKP’ye her kesimden ve özellikle de Mavi Marmara’da hayatını kaybedenlerin yakınlarından tepkiler yükselince İHH Başkanı Bülent Yıldırım imdada yetişti.


ÖYLE BİR MADDE YOKMUŞ
TVNET'te yayınlanan Karşı Karşıya programına konuk olan İHH Başkanı Bülent Yıldırım Mavi Marmara davasıyla ilgili “Bu anlaşmada davanın düşürüleceğine dair bir madde yok. Hakim hakimliğini, savcı savcılığını yapmadı” ifadelerini kullandı. Hakim ve savcıya yüklenmeyi seçen Yıldırım, AKP’yi aklamak için de “anlaşmada davanın düşürüleceği maddesi yok” dedi. Oysa anlaşmanın imzalandığı tarihte bütün gazetelerde anlaşmanın detayları yeralmış ve Türkiye’nin davaları düşüreceğini taahhüt ettiği net biçimde tüm medyaya yansımıştı. Aynı şekilde uluslar arası medyaya da.

Ancak Bülent Yıldırım, AKP’yi Mavi Marmara şehitlerinin tepkilerinden kurtarmak için daha önce yaptıklarına benzer bir açıklamayla durumu toparlamaya çalıştı.

O MADDE AÇIKÇA VAR
Mahkemenin gerekçeli kararında; Mavi Marmara şehitlerinin açtığı davanın AKP Hükümeti’nin imzaladığı anlaşma nedeniyle düşürülmek zorunda kalındığı açıkça yazıyordu:
 “TBMM’de 6743 sayılı yasa ile onaylanması uygun bulunan 28.06.2016 tarihli Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail Devleti arasında tazminata ilişkin usul anlaşmasının 4. Maddesinin 2. Cümlesiyle “Her halükarda, bu anlaşma, İsrail’in, İsrail adına hareket edenlerin  ve İsrail vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından konvoy hadisesi ile ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlayacaktır” hükmü dikkate alındığında kovuşturmaya engel şart getirildiği ve bu şartın gerçekleşmeyeceği anlaşıldığından mahkememizde görülmekte olan iş bu kamu davasının CMK 223/8 maddesi gereğince düşürülmesine karar verilmiştir” 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ