Serdar Akinan: Bir gazetenin Ankara Temsilcisi’nin eşi Suriye’yi yağmalıyor

Gazeteci Serdar Akinan, bir bakanın kardeşi ve bir gazetenin Ankara temsilcisinin (Hande Fırat) eşinin de içinde bulunduğu kişilerin sanayi tesislerini ve zeytinyağını yağmalandığını söyledi.


Hande Fırat'ın eşi Murat Özvardar şu ana dek iddialar karşısında sessiz kalmayı tercih etti.

Belgesel çalışması için Suriye’ye giden gazeteci Serdar Akinan, bölgede sanayi tesislerinin ve zeytinyağının yağmalandığını belirterek, işin içinde bir gazetenin Ankara temsilcisinin eşinin de bulunduğu söyledi. Gazetecinin, Yıldırım Demirören’e ait Hürriyet gazetesinin Ankara Temsilcisi Hande Fırat, ismi geçen işadamının ise Fırat’ın eşi Murat Özvardar olduğu iddia edildi.


KRT TV’de soruları cevaplandıran Akinan’ın şunları aktardı: “Ben bir belgeselle uğraşıyorum, IŞİD belgeseli, Türkiye’ye IŞİD saldırıları gibi bir şey. 15 gündür ben bölgede, Güneydoğu’da geziyorum. Öyle şeyler konuşuluyor ki… Araziye çıkınca görüyorsun. İnanamayacağınız isimler Suriye’nin yağmalanmasında, çok ünlü bir gazetecinin eşi olduğu söyleniyor. Fabrikayı yağmalamış. Bir kadın Ankara temsilcisinin eşi, Suriye’nin yağmalanmasındaki şirketin sahibi adam ya…”

“Bir sanayi bölgesi, insanlığa karşı suçlarda yargılanacak boyutta. Bir ülkenin bir sanayi tesisini, ya İzmit bölgesini yağmalıyorsun…” diyen Akinan, “Suriye’nin en önemli sanayi tesislerinin bulunduğu bölge yağmalandı. Sökülüp fabrikalar getirildi. Bu operasyonu yapan firmanın sahibinden bahsediyorum. Bunun Ankara’daki ilişkileri kim. Bunun eşi, gazeteci hanımefendi kimlerle ne kadar ilişki içinde.” diye konuştu.

BAKANIN KARDEŞİ DE İŞİN İÇİNDE

Yağmalanın yanı sıra petrol ticaretinin de yapıldığını söyleyen Akinan, “Güneydoğu kaynıyor. Petrol ticareti yapılıyor Güneydoğu’da. Şu anda Suriye’nin kuzeyindeki petroller, ABD şirketleri, oradan Barzani üzerinden geliyor. Barzani’nin kontrolündeki bölgelerden petrol Türkiye’ye geliyor. Ya zeytinyağı işi var inanamazsın. Şu anda zeytin ağaçların söküp getiriyorlar. Zeytinyağı işini yapan firma bir bakanın kardeşi. Tonlarca zeytinyağı yağmalanıyor, getiriliyor satılıyor.” dedi.

“VEYİS ATEŞ SİNEK, TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE”

Bölgedeki izlenimlerini aktarmaya devam eden Akinan, “Bölge kaynıyor ya. Bunlar oradaki bürokratlarla konuşuyorum, daha önceden tanıdığım güvenlik aygıtı içindeki insanlar, hem uzman hem de devletin hakikaten yıllardır gelmiş silsile içinde önemli kilit noktasında insanlar. Bir muhabbetim var, 30 yıllık gazeteciyim. Anlatıyor ‘ya sorma. İnanılmaz şeyler oluyor burada’ diyor. Veyis Ateş’i biz konuşuyoruz. Veyis Ateş sinek. Turpun büyüğü heybede. Neler var. Bütün bu resme baktığımda, bir çöküş yaşanıyor şu anda.” şeklinde konuştu.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ