Kaddafi’nin kaçamadığı uçağı yeni yönetime hizmet edecek

2011’de çıkan ayaklanmalarda linç edilerek öldürülen Libya’nın eski lideri Kaddafi’nin İstanbul’da bakım onarımı yapılan özel uçağı artık yeni yönetime hizmet edecek. İtibardan taviz vermeyen Erdoğan'ın emrinde ise 13 uçak, 3 helikopter bulunuyor.


Libya’da çıkan iç savaşta öldürülen Muammer Kaddafi’nin kullandığı Airbus A-340 tipi uçak, yıllardır tutulduğu Fransa’dan onarım ve bakım çalışmaları için İstanbul Atatürk Havalimanı’nda getirildi. Bakımı yapılan Kaddafi’nin uçağı yeni yönetime hizmet etmek için Trablus’a gitti.

KADDAFİ’NİN KAÇMASINI SAĞLAYAMADI


Libya’nın 1969’da başa gelen ve Arap Baharı yüzünden 2011’de çıkan ayaklanmalarda linç edilerek yaşamını yitiren eski lideri Muammer Kaddafi’nin kullandığı ve ayaklanmada kaçmasını sağlayamayan Airbus A340-200 tipi 5A-ONE tescilli Libya devlet uçağı, iç savaşta zarar görmemesi için Fransa’ya gönderilmişti. Kaddafi’nin devrilmesinden beri Fransa Perpignan Havalimanı’nda tutulan içak onarım için Fransa’dan İstanbul’a getirildi. 5 Haziran’dan beri bakım ve onarımı yapılan uçak dün Libya’nın başkenti Trablus’a gitmek üzere havalandı. Uçak yeni yönetimin hizmetinde kullanılacak.

DÜNYANIN EN BÜYÜK FİLOSU ERDOĞAN’DA

Kaddafi’nin uçağı akıllara dünyanın en büyük hava filosuna sahip olan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı akıllara getirdi. Erdoğan’ın VIP filo havuzunda 13 uçak, 3 helikopter bulunuyor. Bunlardan en büyüğü yaklaşık 400 milyon değer biçilen ve Katar Emiri’nin hediye ettiği Boeing 747-8 model uçak, dünyanın en geniş gövdeli uçaklarından biri. Filodaki en büyük uçak olan Airbus A330-200 Pestige ise sıfır alındı. Filoda Ürdün devletinden alınan bir Airbus 318, İtalya’dan bir dönem Başbakan Berlusconi’nin kullandığı Airbus 319 bulunuyor.

FİLODA 3 ADET HELİKOPTER BULUNUYOR

Küçük boyutlu iş jetleri arasında 2 adet 16 koltuklu Gulfstream G550 ve eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde alınan 14’er koltuklu tescilli Gulfstream G450 ve 550 yer alıyor. Ayrıca Devlet Hava Meydanları İşletmesi bünyesinde kalibrasyon uçağı olarak kullanıldıktan sonra kabinleri modifiye edilen, 8 koltuklu iki Cesna Ciatiton V de VIP filonun en küçük uçakları. Filoda, 3 adet de döner kanat hava aracı olarak Amerikan Sikorsky yapımı S-92 helikopter bulunuyor.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ