Görme engelli öğrenciye, tedbir başvurusuna rağmen görsel kitapçık verildi

Görme engeli öğrenci Melek Sude Akbaş’a, girdiği LGS sınavında görsel soruların sorulduğu kitapçık verildi.


Mersin’in Yenişehir ilçesinde doğuştan görme engelli 14 yaşındaki Melek Sude Akbaş’a, geçen hafta sonu yapılan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında görsel soruların yer aldığı sınav kitapçığı verildi. Menteş Şehit Osman Köse İlkokulu’nda sınava giren Akbaş, kendisine diğer öğrencilere verilen ve görsel ağırlıklı soruların yer aldığı sınav kitapçığının verildiğini fark etti.

Bakanlık tarafından görme engelliler için soru kitapçığı hazırlanmasına rağmen Akbaş’a görsel soruların yer aldığı kitapçık verildi.


“7-8 SORU YAPABİLDİM”

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, yaşadığı mağduriyeti anlatan Akbaş, “Sınav günü okula gittiğim zaman kitapçıklara bakıldı ve hepsinin görsel olduğu söylendi. Sözel bölümünde az sayıda görsel vardı ama ikinci oturumda yapılan sayısal sınavında hepsi görseldi. Toplasan matematik ve fen bilgisinde sadece 7-8 soru yapabildim. Sınav için çok çalışmıştım. Fakat sınav günü sorularım görsel olunca, çok üzüldüm ve ağladım” dedi.

Emeklerinin karşılığını alamadığını söyleyen Akbaş, yaşadığı mağduriyetin giderilmesini istedi.

Akbaş’ın annesi, LGS sınavından 15 gün önce Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne (RAM), ardından çocuğunun eğitim gördüğü okula giderek sınav tedbiri için başvuruda bulunduğunu söyledi.

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ