"Yattık kalktık 110 bin yeni Bylockçu bulduk"

MİT üç gün önce sayıyı 120 bin olarak açıklamıştı bugün 230 bin oldu.
MİT'in 120 bin Bylock kullanıcısı belirlediği ve listeyi Emniyet Genel Müdürlüğü'ne tespit ettiği üç gün önce açıklanmıştı. Ancak bugün Hürriyet Gazetesi'nde Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre MİT sayıda artırıma gitti. 

Haberde servis edilen iddialara göre; MİT bugüne kadar 230 bin ByLock hesabı saptadı. Bunlardan 15 bininin mükerrer olduğu belirlendi. Geriye kalan 215 bin hesaptan 185 bin kullanıcının kimliği tespit edildi. 30 bin kullanıcının kimliğine ise ulaşılmaya çalışılıyor. 

ARAMA MOTORU KURMUŞLAR GBT'DE DE ÇIKACAKMIŞ

Hürriyet'e servis edilen bilgilere göre MİT'ten gelen ByLock listelerine Emniyet Genel Müdürlüğü'nde bir arama motoru yazılmış. Bu yazılımla 81 ilin Emniyeti’nin kullanımına açılmış. Bir kişinin listede olup olmadığı arama motorundan tarama yapılarak öğrenilebilecekmiş. Türkiye’nin herhangi bir noktasında yapılacak GBT (Genel Bilgi Toplama) sorgusunda da kişinin ByLock listesinde olup olmadığı belirlenecekmiş.

YATTIK KALKTIK 110 BİN KİŞİ EKLENDİ
Üç gün önce 120 bin olan sayının birkaç gün içinde 230 bine çıkması, listelerin fişleme yöntemiyle yapıldığı, Bylock'la ilgili olmadığının kanıtı. Öte yandan Bylock listelerindeki tutarsızlıklar da bir bir ortaya çıkmaya devam ediyor. 

DELİL DEĞİL UYDURMA
MİT'in cemaate yönelik fişleme listelerine Bylock kılıfı giydirdiği ortaya çıkmıştı. 12 yıl önce üretilen NOKİA'nın 1200 modelini kullanan Bilal T.'nin telefonunda bile Bylock bulunduğu iddiasıyla 7 ay tutuklu kaldığı ortaya çıkmıştı. Oysa Nokia 1200 basit bir tuşlu telefon ve hiçbir uygulamayı çalıştırma kabiliyeti yok.

7 ay tutuklu kalan Bilal T, gibi başka bir kişinin ise ismi MİT'in ilk Bylock listesinde yeralmış, ikincisinde ise yeralmamıştı. Bu kişi de 6 ay tutuklu kaldı. Bu olayla birlikte "delil güncelleme" gündeme gelmişti. Delil güncelleme delili hukuki olmaktan çıkartan bir durum. 

Ayrıca Bylock listeleri MİT tarafından elde edildiği için yasal delil değil. İstihbari olarak elde edilen deliller adli makamlarda kullanılamıyor. Üstelik MİT, Bylock listesini hack yöntemiyle elde ettiğini açıklamıştı. Yasa dışı elde edilen bilgi ve belgeler de yasal olarak mahkemelerde delil olarak kullanılamıyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ