Bylock Davaları Çöküyor

MİT'le mahkemeler karşı karşıya geldi. MİT milyonlar harcadı ortada delil yok..
Fişleme listeleri üzerinden binlerce kişiyi Bylock'tan tutuklayan MİT ile mahkemeler karşı karşıya geldi. 

Mahkemeler MİT'ten Bylock üzerinden suç işlendiğine ilişkin somut deliller beklerken, bugüne kadar listeler dışında hiçbir delil gelmedi.
 
Çoğu soruşturma iddianame ve dava aşamasına gelirken, bazı şehirlerde de yargılamalar başladı. Ancak dava dosyalarında Bylock üzerinden suç işlendiğine ilişkin hiçbir delil bulunmuyor. 


UYDURMA YAZIŞMALAR MI GÖNDERİLECEK
MİT'in bilişim biriminin Bylock içeriklerinin çözümü konusunda mesafe alamadıkları öğrenildi.

Ancak MİT, davaların çökmemesi için hakim ve savcıları cesaretlendirmek için medya üzerinden sürekli milyonlarca Bylock yazışma içeriğinin çözüldüğü haberlerini servis ediyor. Ancak bugüne kadar telefona kaydedilmiş birkaç ekran görüntüsü ve kurgu yazışmalar dışında adli delil niteliğinde hiçbir yazışma içeriği mahkemelere sunulamadı.

MİT'in dışardan hizmet alımı da yapmasına ve milyonlarca dolar harcamasına rağmen Bylock üzerinden suç işlendiğine dair hiçbir yazışma bulamadığı belirtiliyor. 

MİT'in psikolojik harp yöntemleri kullanarak mahkemelere üretilmiş sahte Bylock yazışmaları göndermesinden endişe ediliyor. Nitekim bu tip "Bylock'ta darbe yazışmaları" haberleri 15 Temmuz'dan hemen sonra yandaş medyada yer almış, Bylock'un 2014'te kapandığı ortaya çıkınca apar topar sözkonusu haberler silinmişti.
 
TUTUKLAMALAR HUKUKSUZ
Bylock'la ilgili kullanıcı bilgileri ve içeriklerin alınması için bugüne kadar verilmiş hiçbir mahkeme kararı yok. Dolayısıyla Bylock listeleri dahil, Bylock'la ilgili tüm veriler, hukuk dışı elde edildiği için "adli delil" niteliğinde değil. Yasa dışı elde edilmiş deliller ise mahkemelerde kullanılamıyor. 
 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ