Sukastin kara kutusu netleşti: Sercan B

Ablası konuştu suikastin karakutusunun Sercan B. olduğu netleşti. Ancak Emniyet ve Savcılık Sercan B.'ye kalkan olmuş durumda.
Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren  El Nusracı Mevlüt Mert Altıntaş’la ilgili kilit isim ablasının verdiği ifadelerle netleşti: Polis arkadaşı Sercan B.

Katil Altıntaş’ın ablası Seher  Ö., Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda kardeşinin Polis Okulu’na gittikten sonra değişmeye başladığı ve Sercan B.’den hiç ayrılmadığını söyledi. Öyle ki, katil Mevlüt Altıntaş’ı  annesi Ankara’ya ziyarete gittiğinde bile Sercan B.  anne-oğlu yalnız bırakmamış.

ÇARŞAFLI KIZLA TANIŞTIRMIŞ

Sercan B. ile ilgili diğer önemli ayrıntı ise katil Mevlüt Altıntaş’ı evlenmek için tanıştırdığı kızla ilgili. Altıntaş’a çarşaflı bir kız bulan Sercan B. ailesinin muhalefeti nedeniyle ikiliyi evlendirememiş.

ARAPÇANIN SIRRI ÇÖZÜLDÜ
Bir diğer ayrıntı ise Mevlüt Altıntaş’ın yine Sercan B.’nin yönlendirmesiyle polislik mesleğine devam ederken İlahiyat Fakültesi’ne girmesi.  Bu ayrıntı Altıntaş’ın Rus Büyükelçi’yi öldürürken, Arapça El Nusra neşidesini söyleyebilmesini açıklayan bir detay. Altıntaş’ın ilahiyatta başlangıç düzeyinde de olsa Arapça’yla tanışmış olması gerekiyor.

SELEFİLİKLE SERCAN B. TANIŞTIRDI
Katil Mevlüt Mert Altınbaş'ı, Nurettin Yıldız'ın sohbetlerine götürmeye başlayan ve selefi inancıyla tanışmasını sağlayan kişi de Sercan B. Bu çok önemli bir ayrıntı. Ancak Emniyet ve Savcılık; cinayetin kara kutusu Sercan B. ve açıkça El Nusra’ya desteğini ilan edip cihat çağrıları yaptığı sohbetleriyle ve Selefi inancı propagandasıyla bilinen Nurettin Yıldız’ın üzerine gitmiyorlar.

SERCAN B. İLE KRİTİK BAĞLANTILAR
Mert Altıntaş’ın gözaltına alınan babası İsrafil Altıntaş da, oğlunun Ankara’daki ev arkadaşı Sercan B. ile yakınlaştıktan sonra davranışlarında değişiklik yaşandığını savcılıkta verdiği ifadede dile getirmişti.

Altıntaş ifadesinde; “Benim bildiğim kadarıyla herhangi bir terör örgütüne, bir cemaate veya dini gruba mensup değildir. Ancak polis olduktan sonra ibadetlerine daha düşkün olmaya, içine kapanmaya ve sessizleşmeye başladı. İzmir’de polis okulunda okuduğu esnada en samimi arkadaşı Sercan B. isimli şahıstı. Hatta mezun olunca İzmir’de kalmasını söylememe rağmen Sercan’ın Ankara’ya gitmesinden dolayı Ankara’yı seçmiş, bu şahısla Ankara’da aynı evde kalmışlardır” diyor.
 
ABLASININ İFADELERİNDEN SERCAN B. İLİŞKİLERİ:
Hürriyet Gazetesi’ne verdiği röportajda Mevlüt Altıntaş’ın ablası Seher Ö.’nün Sercan B. ile ilgili anlattıkları şöyle:

-Sercan ile tanıştı ve değişmeye başladı: Çok cesaretli bir çocuk değildi. Karanlıktan bile korkardı. Onu yapabileceğine inanamıyorum. Kavgacı, gürültücü değildi. Evet, kardeşim saftı. Kandırılması çok kolaydı. Büyük bir ihtimalle polis okulunda 1. sınıfta gözlemlendi. Biraz Kuran okuduğu için, biraz da dine yatkınlığıyla tam istedikleri kişiydi. 2.sınıftan sonra da istedikleri gibi çevirdiler, kullandılar diye düşünüyoruz. İkinci sınıfta da, okulda S. ile tanışıyor. Ankara’ya gidiyorlar. Ev tuttular, kredi çekip içini döşediler. S. evlenene kadar birlikte yaşadılar. Bir yere göreve gitse bile S. ile gidiyordu.

- Sercan çarşaflı kızla tanıştırmış: Kız arkadaşıyla Sercan adlı eski ev arkadaşı tanıştırmış. Bir ara ‘Tanışalım’ dendi. Sanırım yazın. Ama annem kara çarşaflı olduğu için ‘Biz farklı yapılardayız. Ben, ablan açık. Anlaşmamız zor olur aileler olarak’ dedi.
-Mesela annem Ankara’ya gidiyordu. ‘Geziyorduk, parka gidiyorduk, yemeğe gidiyorduk ama hep S. ile birlikte. Nereye gitsek S. Hiçbir şekilde yalnız değildi’ diyor. S. evlendikten sonra kardeşim avukatın evine geçmek istedi.

-Ankara’ya Sercan istedi diye gitti: Aslında ilk başta Ankara’ya gitmesini bile istemedik. Tutturdu ‘S. ile birlikte Ankara’ya gideceğim’ diye.


-15 Temmuz’da izinli olması Sercan’ın düğünü nedeniyle: 15 Temmuz gecesi ameliyattan yeni çıkmıştım. Omzumdan ağır bir ameliyat geçirdim. Bir arkadaşımdan öğrendim olayları. Ondan sonra kardeşim aradı. Diyarbakır görevindeydi. İki gün sınava gelecekti ve S.’nin 16 Temmuz’da nikahı vardı. Ona da gidecekti. Bizi aradı, ‘Anne ben havaalanına indim. Burası çok karışık. Ne olacağımız belli değil. Hakkını helal et’ dedi. Ondan sonra olayların farkına vardık.”
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ