Rus medyası: Her şeyde Gülen'i suçluyorlar

Rus medyasında Karlov suikastiyle ilgili Erdoğan'ın tezlerini çökerten peş peşe haberler çıktı.
Rus uzmanların ortak görüşüne, göre Fetullah Gülen'in Rus Büyükelçi Andrey Karlov'un öldürülmesi olayına iştiraki şüphe uyandırıyor.

Haber Rus İzvestiya Gazetesi'nde Yuriy Bogdanov ve Anna Halitova imzasıyla yayımlandı.

HABER ŞÖYLE:


Rus elçi Karlov cinayeti kapsamında Ankara'da iki şüpheli tutuklandı. Türk makamları söz konusu şahısların Gülen Cemaati'yle bağlantılı olduğunu düşünüyor. Türk güvenlik güçlerine göre, İzmir Polis Okulu'ndan mezun şahıslardan birisi polis ve Gülen Cemati'yle bağlantılı. Karlov'un katili Altıntaş'ın da bu okuldan mezun olduğunu hatırlatmak gerekir. Öte yandan Karlov'un öldürüldüğü serginin organizatörü de Ankara'da gözaltına alınmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karlov cinayetiyle ilgili hemen Fetullah Gülen ve onun organizasyonunu suçladı. Gülen ise elçinin öldürülmesini kınadı ve cinayetin organizasyonuyla ilişkisini yalanladı.

Birçok Rus uzman da diplomat cinayetiyle ilgili Gülen ilişkisinden şüphe duyuyor. Uzmanların çoğunluğu, Erdoğan'ın her olaydan sonra muhalif Gülen'i suçlamayı artık bir gelenek haline getirdiğini düşünüyor.

Rusya'nın eski Ankara Büyükelçisi Piötr Stegniy daha önce İzvestiya'ya yaptığı açıklamada, terörist saldırıda Gülen'in rolü olduğuyla ilgili şüphe duyduğunu şu sözlerle açıklamıştı:

"Türk makamları Gülen organizasyonunu terör örgütü olarak kabul etti. Ama bu çok büyük bir soru işareti. Bu noktada ülkedeki her gelişmeleden sonra Gülen'i suçlayan fırsatçılara dikkat etmek gerekir."

Rusya Federal REGNUM Haber Ajansı Doğu Ülkeleri Araştırmaları Bölümü Şef Redaktörü Stanislav Tarasov İzvestiya'ya yaptığı açıklamada, "2016 yılında darbe girişiminde rol aldığı bahanesiyle Gülen Organizasyonu mensubu birkaç yüz bin kişi gözaltına alınmıştı. Erdoğan darbe girişiminde hatta Rus uçağının düşürülmesi olayında Gülen'i suçladı. Bugünkü çok sık yaşanan tutuklamalara bakacak olursak, Türkiye'de polis herhangi birisini Gülen Organizasyonu üyesi diye tutukluyor sonra serbest bırakıyor. Çok sayıda tutuklamaya rağmen henüz açık bir dava süreci başlamış değil. Karlov cinayetinin organizatörlerinin aydınlatılması herşeyden önce Türkiye'de görev alan Rus müfettişlere aittir."

Moskova Devlet Üniversitesi (MGU) Asya-Afrika Ülkeleri uzmanı Yuri Mavaşev İzvestiya'ya verdiği demecinde, Gülen'in terörist eylemleri destekleyen birisi olamayacağını söyledi.

Mavaşev şöyle konuştu:

Karlov'a yönelik terösit saldırı olduğunda, herkes Türk yöneticilerin Gülen'i suçlayacağını anladı. Ancak vaiz Gülen ve onun organizasyonu terörist metodlara başvuran bir yapı değil. Ayrıca Gülen ABD'den Türkiye'ye iadenin eşiğinde. Dolayısıyla Rus elçiye yönelik böyle bir suikastın mantıksız olduğunu bilir. İnşallah, Rus tarafı gerçeğin açığa çıkması için her şeyi yapar ve bir gerekçe olmaksızın Türk makamlarının yararına olacak bir iddiayı desteklemez.

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov geçtiğimiz 19 Aralık'ta Ankara'nın Çankaya ilçesinde ziyaret ettiği bir sergi sırasında silahlı saldırıya uğramış ve hayatını kaybetmişti. Saldırının ardından terörist Türk güvenlik güçleri tarafından öldürülmüştü.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ