Bylock'tan ilk karar skandalla çıktı

Bylock'tan verilen ilk mahkumiyet kararı tel tel dökülüyor..
Hiçbir adli ve hukuki karşılığı olmayan, tamamen yasa dışı delil statüsünde olan MİT'in Bylock fişleme listelerinden, Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesi skandal bir karar verdi. 

Mahkeme, hakkında başka hiçbir delil bulunmayan Erdal Ergün,  7 yıl 6 ay hapis cezası verilip tahliye edildi. 

Komiser yardımcısı Erdal Ergün, savunmasında hakkındaki Bylock suçlamalarını reddetti. 


SAVCI BYLOCK'TAN 15 YIL İSTEDİ
15 Temmuz'un ardından başlayan cadı avı kapsamında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada meslekten ihraç edilen komiser yardımcısı Erdal Ergün tutuklanmıştı. Cep telefonunda yapılan incelemede Ergün'ün ByLock kullanıcısı olduğu iddia edildi.

Savcı, Erdal Ergün hakkında silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

Ergün, "Telefonuma ByLock programı indirmedim. Nasıl bulunduğunu bilmiyorum. Suçlamayı kabul etmem" diye savunma yaptı.

Mahkeme heyeti, hakkında başka hiçbir suç delili bulunmayan, savunması dahi alınmadan meslekten ihraç edilen Ergün'ü sırf Bylock nedeniyle silahlı terör örgütüne üye olma suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verip, temyiz sürecini dikkate alarak adli kontrol kararıyla tahliye etti.

HİÇBİR ADLİ KARŞILIĞI YOK
Bir kişi hakkında teknik verilerle suçlama yapılabilmesi için, o teknik verinin mahkeme kararıyla elde edilmiş olması gerekiyor. 15 Temmuz'dan bir yıl önce kullanımdan kaldırıldığı öğrenilen Bylock'la ilgili kullanımda olduğu dönemde, hiçkimseyle ilgili tekbir teknik takip kararı alınmadı. Dolayısıyla sonradan "Bylock Listesi" diye ortaya atılan listelerin hiçbiri yasal delil statüsünde değil. 

Ayrıca, bir kişinin herhangi bir haberleşme aracı kullanması da suç değil. Ancak o haberleşme aracında konusu suç teşkil eden şeyler konuşursa, yazışırsa ve bu mahkeme kararıyla tespit edilmiş olursa suç kapsamına girebiliyor. Oysa Bylock'la ilgili ne bir içerik ne de alınmış mahkeme kararı yok. 

ENİNDE SONUNDA DÖNECEK
Bylock Listeleri, MİT'in "cemaatçi" diye yaptığı fişlemelere bulduğu kılıftan ibaret. Ancak Adana'da jet yargılamada çıkan skandal karar eninde sonunda Yargıtay, AYM ya da AİHM'den ağır tazminat cezası olarak dönecek. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ