Bu yalan değil bir infaz haberi

Cemaatin yeni haberleşme programı diye yaptıkları infaz haberinin rezil yüzünü açıklıyoruz.
Gazete Habertürk'ten Helin Şahin, Bylock'tan sonra cemaatin yeni haberleşme programının "Betternet" olduğunu iddia eden bir haber yazdı.

Helin Şahin'in haberine göre, Betternet'in izine ilk olarak;  23 Mart tarihinde Erzurum'da polis tarafından düzenlenen operasyonda rastlanmış. Gözaltına alınan şüphelilerin telefonları yakından incelendiğinde Betternet uygulamasının telefonlarda kurulu olduğu görülülmüş. Betternet üzerinden sinyalsiz biçimde, uçak modunda haberleşme yapılabiliyormuş. 
Habertürk'teki bu "özel" damgalı haberi CNNTürk, Sputnik hatta Sol Haber Portalı bile sorgusuz sualsiz aldı. 

Oysa küçük bir internet araştırmasında görülecekti ki Betternet denilen program, GooglePlay ya da Appstore'dan indirilen bir VPN programı. Üstelik de yeni değil. Bakın iki sene önce Ekşi Sözlük'te Betternet'le ilgili neler yazılmış:YALANLAR YALANLAR
Hadi Helin Şahin isimli muhabirin VPN programını haberleşme programı olarak yazacak kadar teknoloji cahili olduğunu ya da kendisine servis edilen yalan haberi google'a "Betternet" bile yazıp ne olduğuna bakmadan haber yaptığını düşünelim; peki bu gazetenin hiç mi editörü, yazı işleri müdürü, yayın yönetmeni yok.

Onu geçtik, CNNTürk, Sputnik, Sol Haber Portalı gibi medya organları bu açık yalanı nasıl aynen sayfalarına aktarırlar..NE YENİ NE HABERLEŞME PROGRAMI
Betternet, denilen program bir VPN programı ve üstelik yeni değil. Yıllardır kullanılıyor, tıpkı Hotspot ya da FreeVPN gibi. Ücretsiz olarak indirilebiliyor ve Türkiye'den erişimi yasak olan sitelere girebilmenizi sağlıyor. Mesela bu haberi okuduğunuz aktifhaber gibi...


PEKİ BU YALANIN SEBEBİ NE
Tıpkı Google Play ve Appstore'da herkesin indirmesine açık Bylock programını Hizmet Hareketi'yle ilişkilendirip, yasa dışı elde edilmiş delil yoluyla binlerce insanı tutukladıkları gibi, Betternet de aynı yöntemin bir ayağı olacak gibi görünüyor. 


Erzurum'da gözaltına alınan kişiler hakkında hiçbir delil bulunmadığı için Helin Şahin ve Habertürk kullanılarak dosyaya delil oluşturuluyor. Algı haberlerinin ardından, Habertürk'teki haber delil olarak kullanılıp, gözaltına alınınan kişilerin tutuklanması için bu haber kullanılacak. Ve tıpkı Nokia 3210 akılsız telefon kullandığı halde Bylock'tan tutuklanan insanlar gibi, yıllardır var olan VPN programını "yeni haberleşme programı" olarak sunan Helin Şahin gibiler yüzünden masum insanlar hapse girecek. Helin Şahin bu haberi o insanların tutuklanmaları için kaleme aldı, tıpkı bir infaz memuru gibi.

İŞİN TRAJİKOMİK YANI
Hürriyet'in copy paste yaptığı haberde ise daha trajik bir durum var. Helin Şahin'in yalan haberini aynen veren Hürriyet, haberin altına "Betternet ne zamandır kullanılıyor" diye bir kutu eklemiş. Bu kutu, haberin aslında yalan olduğunun itirafı. Çünkü Betternet'in yıllardır kullanıldığını ve VPN programı olduğunu itiraf ediyorlar. Aynen şu şekilde:

"Betternet diğer VPN servisleri gibi uzun süredir kullanılan bir uygulama. Dünya çapında kullanıcısı bulunan Betternet, kullanıcıların dünyanın herhangi bir yerinden sunucuya bağlanarak gizlice internette sörf etmesini sağlıyor."

 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER ANALİZ HABERLERİ