Çıplak arama işkencesini gündeme getiren Gergerlioğlu, Soylu'ya tazminat davası açtı

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, çıplak aramayı gündeme getirdiği için kendisine “Zihni bulanmış, aklı gitmiş. fe.ö teröristi” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tazminat davası açtı.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kişilik haklarına saldırı yapıldığı gerekçesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 20 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Gergerlioğlu adına avukatı Bişar Abdi Alınak, Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulundu.


Gergerlioğlu, Uşak’ta cemaat operasyonları kapsamında gözaltına alınan 30 kadın öğrencinin il emniyet müdürlüğünde çıplak aramaya maruz kalmasını gündeme getirmiş, skandalı 9 Aralık’ta Meclis’te yaptığı konuşmada da anlatmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise 24 Aralık’ta yapılan İl Emniyet Müdürleri ile Değerlendirme Toplantısı’nda Gergerlioğlu’nu hedef alarak “Çıplak arama iftirasını atmak alçaklık ve namussuzluktur. Bunu Meclis kürsüsüne taşımak da kelimenin tam anlamıyla acizliktir… Zihni bulanmış, aklı gitmiş. fe.ö teröristi olan… Açık söylüyorum. Ben buradan yargıya da çağrıda bulunuyorum. Hakikaten bu adam teröristtir, suç duyurusunda bulunduk defalarca. Gereği yerine getirilsin” dedi.

“AÇIK BİR KIŞKIRTMA VE PROVOKASYON”

Mezopotamya Ajansından (MA) Emrullah Acar’ın haberine göre Soylu’ya bu ifadeleri sebebiyle tazminat davası açıldı.

Başvuru dilekçesinde, “İftira kişilik haklarına ağır bir saldırının da ötesinde açık bir kışkırtma ve provokasyon olup ifade özgürlüğü olarak değerlendirilemez. Nitekim ifade özgürlüğü, düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kavramları kişilere sınırsız bir hak vermemektedir” denildi.

Gergerlioğlu’nun kişilik haklarının zedelendiği vurgulanan başvuruda, “Dolayısıyla dava konusu konuşmadan dolayı yasa gereğince manevi tazminata hükmedilmesinin tüm şartları oluşmuştur” diye belirtildi.

“ÇIPLAK ARAMA GERÇEĞİNİN ÜSTÜ ÖRTÜLMEK İSTENİYOR”

Başvuruyu değerlendiren Gergerlioğlu ise “Bugün avukatlarım aracılığıyla İçişleri Bakanı hakkında manevi tazminat davası açtım. Aynı zamanda partim, Halkların Demokratik Partisi olarak da suç duyurusunda bulunduk. Hakkımızdaki yalanlar, iftiralar, tehditler, yargıya talimat verip hedef gösterme suçları hususunda adli işlemlere başladık. Bütün bunların çıplak arama gerçeğinin üstünü örtmek için olduğunu biliyoruz” dedi.

“ZULMEDENLERE DERS OLACAK”

Alacağı tazminatı KHK mağdurlarına vereceğini belirten Gergerlioğlu “Türkiye’de hak savunuculuğu kolay değildir ama insan hakları savunuculuğuna devam edeceğiz. Bu milletin fertlerinin haklarını, hukuklarını sonuna kadar savunacağız. Milletvekili olmak bu demektir. Bu tazminat davasından kazanacağım parayı da hakkı gasp edilmiş, mağdur edilmiş, sivil ölüme uğratılmış engelli KHK’lılara, zulmedilmiş KHK’lıların çocuklarına burs olarak vereceğim. Bu da zulmedenlere bir ders olacak” ifadelerini kullandı.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER 15 TEMMUZ HABERLERİ