Uygulama yarın başlıyor: Maske takmamanın cezası 900 TL!

Türkiye’nin 81 il valiliğine gönderilen yeni talimatlara göre, maske takma zorunluluğuna uymayanlara yarından itibaren 900 lira ceza kesilecek.
İçişleri Bakanlığının yeni tip koronavirüs tedbirlerinden maske kullanımı zorunluluğuna ilişkin 81 il valiliğine gönderdiği talimat doğrultusunda yarından itibaren bu kuralı ihlal edenlere idari 900 TL para cezası uygulanacak. Maske takma zorunluğu 48 ilde zorunlu hale geldi.  

18 Haziran’da talimat gönderen Bakanlık, 22 Haziran Pazartesi gününe kadar bu kuralı ihlal edenlerin uyarılıp bilgilendirilmesini, o tarihten itibaren de 900 lira idari para cezası uygulanmasını istemişti.

Bu kapsamda, kolluk kuvvetleri 4 gün boyunca ülke genelinde yaptıkları denetimlerde maske takmayanları uyarıp bilgilendirdi. 


48 İLDE MASKE TAKMAK ZORUNLU 

22 Haziran Pazartesi gününden itibaren maske takma zorunluluğuna uymayanlara ülke genelinde uygulama birliği olacak şekilde Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi uyarınca 900 lira idari para cezası kesilecek. 

Maskenin, 48 ilde hayatın tüm alanlarında, 33 ilde ise alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi insanların toplu halde bulunduğu iş yerlerinde takılması zorunluluğu bulunuyor. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER SAĞLIK HABERLERİ