​Yunanistan'a göçmen akışı geçen yıla göre yüzde 54 arttı

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verileri Yunanistan’a Türkiye sahillerinden ulaşan mülteci ve göçmen sayısında ani ve büyük artış olduğunu gösterdi.
Resmi verilere göre 2019 yılında Yunanistan’a Türkiye’den ulaşan göçmen sayısında 2018 yılına kıyasla yüzde 54 gibi büyük bir artış söz konusu.


Yunan “Eleftheros Typos” gazetesi sadece Ekim ayının ilk 6 gününde Yunan adalarına 2 bin mülteci ve göçmen ulaştığını yazdı.

En çok göçmen ve mülteci alan ada ise Lesvos (Midilli) oldu. 2019 yılının ilk 9 aylık döneminde Yunanistan’a yasadışı şekilde geçen göçmenlerin yüzde 45’i Lesvos adasına ulaştı. Lesvos’u On İki Adalar (%25), Sisam (Samos - %18) ve Sakız (Chios - %12) adaları izliyor.

2019 yılı başından bu yana kara ve deniz yoluyla Yunanistan’a ulaşan göçmen ve mülteci sayısı 48 bin 518 olarak kayıtlara geçti.

Bu sayının 2018 yılı boyunca ülkeye ulaşan göçmen sayısından sadece 2 bin kişi az olması ve yıl sonuna daha üç ay olması dikkat çekiyor.

Ekim ayı başlarına kadar Yunanistan’a ulaşan göçmenlerin ekseri çoğunluğunu Afganlar (%38) ve Suriyeliler (%25) oluşturuyor.

Adaya ulaşanların yarısından fazlasının kadın (%24) ve çocuk (%36) olması da dikkat çekiyor. Yunanistan’a ulaşan erkek mülteci ve göçmenlerin oranı ise yüzde 40.

Son olarak Yunan adalarına ulaşan her 10 çocuktan 6’sının 12 yaş altı olduğu da kayıtlarda vurgulanan bir başka dram.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ