Gizli tanık "duydum" dedi tutuklandılar

"Görmedim ama duydum" diye verilen ifade delil sayıldı 4 kişi tutuklu
Bingöl’de bir köye yapılan baskında tutuklanan 4 kişi hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi. Gizli tanık "Kara"nın “Duydum” beyanları somut delil sayıldı. 

Bingöl merkeze bağlı Ekinyolu (Simsor) köyünde 3 Nisan günü evlere yapılan baskınla gözaltına alınan ve daha sonra “Örgüte üye olmak” iddiasıyla tutuklanarak Van T Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen Hüseyin Morkoyun, Emrah Morkoyun, Vedat Morkoyun ve Ömer Koç isimli yurttaşlar hakkında hazırlanan iddianame Bingöl Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 

İddianamede dikkat çeken önemli bir nokta ise ifade veren “Kara” kod adlı gizli tanığın beyanları oldu. Gizli tanık Kara'nın iddia ettiği olaylara tanık olmadığını sadece “Duydum” şeklindeki beyanları iddianamede somut delil olarak gösteriliyor. 


Söz konusu "Kara" kod isimli gizli tanığın "duydum"lu beyanları doğrultusunda 10 kişi de tutuksuz olarak aynı dosyadan yargılanıyor. 

GİZLİ TANIK 'DUYMUŞ'

İddianamede, gizli tanık "Kara"nın somut delil olarak kabul edilen beyanlarına şöyle yer verildi: “Ömer Koç isimli şahıs Vedat Morkoyun isimli şahsın düğününe 4 örgüt mensubunu getirdiğini duydum. Hüseyin Morkoyun ile H.M, S.M ve A.Y’nin sürekli olarak yaylalarda örgüt mensuplarına erzak temin ettiklerini duydum. S.M’nin, oğlu E.M’yi örgüte destek için Kobane’ye gönderdiğini duydum. Örgüt mensuplarının gündüz saatlerinde sürekli olarak Ö.T ve H.M’nin çadırına gidip et yediklerini duydum.” 

'DUYDUM BEYANLARIYLA TUTUKLANDIK'

Skandal gerekçelerle tutuklandıklarına dikkat çeken Vedat Morkoyun, hazırlanan iddianameye, “Dosyada hiçbir somut delil yok. Bırakın somut, soyut bir şey de yok. Haksız yere aylardır tutukluyuz. Nerede görülmüş veya duyulmuş, bir gizli tanığın 'duydum’ beyanlarının somut delil olarak kabul edilmiş. Tek delil olarak öne sürülen şey ise 3 yıl önce 'örgüt mensuplarının' düğünüme geldiği. Bunu iddia eden gizli tanık dalga geçercesine duyduğunu fakat görmediğini söylüyor. Bu mağduriyetimizin giderilmesi gerekir.” sözleriyle tepki gösterdi. 
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ