Demirtaş: Günü geldiğinde AKP kitaplara uyguladığı yasaklardan utanacak

Edirne’de tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş, Devran adlı kitabının tiyatroda sahnelenmesini değerlendirdi.


“Kadınların toplumsal birlikteliğiyle diyaloğa, dayanışmaya dikkat çekerek oluşturdukları atmosfer takdire şayandır ve desteklenmelidir” dedi.

 Demirtaş, AKP’nin kitaplara uyguladığı baskı ve yasaklarla ilgili ise, “Günü geldiğinde bundan utanacaklardır. Kitap yasaklayan ya da engelleyen hiçbir siyasi anlayış kalıcı olmamıştır, lanetle anılmıştır” dedi.


Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘Devran’ isimli kitabının okuma tiyatrosuna katılan Selvi Kılıçdaroğlu, Dilek İmamoğlu ve Başak Demirtaş’a gelen eleştirileri değerlendirdi.

Avukatları aracılığı ile Tarafsız Haber Ajansının sorularını yanıtlayan Demirtaş, iktidar ve yandaş çevrelerin kendisi, kitapları veya eşi Başak Demirtaş’la ilgili herhangi bir “tartışma” yürütmediklerini çünkü tartışma yürütecek kapasite, nitelik, yetenek veya nezaketin olmadığını söyledi.

CEVAP VERME GEREĞİ DUYMUYORUM

HDP dahil bir bütün olarak iftira, yalan, hakaret, karalama içerikli saldırgan bir nefret diliyle, psikolojik harekat yürütüldüğünü ifade eden Demirtaş, “Televizyon programlarında bize söz ve cevap hakkı tanımadan son derece ucuz ve seviyesiz bir şov yapıyorlar. Ortada gerçek anlamda bir tartışma olmadığı için herhangi bir cevap verme gereği duymuyorum” dedi.

HALKIN OYLARINI, İRADESİNİ KİMSE İPOTEK ALTINA ALAMAZ

Selahattin Demirtaş, kadınların tiyatro buluşması ile bazı çevrelerin CHP’nin Kürt oylarına talip olduğu iddialarını değerlendirdi. Demirtaş, “Muhalefetin demokrasi ilkeleri etrafında açık, şeffaf ve ilkeli birlikteliğini zaten hep dile getiriyoruz. Bizim bu çağrılarımız bir sır değil ki. Ortada, öyle oy alıp verme gibi ahlaksız bir pazarlık yok, olamaz da. Halkın oyları ve iradesi üzerine kimse ipotek koyamaz. Ancak demokrasi programı etrafında oluşacak güçlü bir ittifaka halkın desteğini istemek demokratik siyasetin gereğidir ve gayet normaldir. Bu yönde atılacak her adım, toplumsal beklentiyi karşıladığı oranda başarılı olacaktır” dedi.

SİYASİ İŞBİRLİKLERİNİ SİYASİ TEMSİLCİLER YAPABİLİR

“Fakat hedef haline getirilen tiyatro etkinliğinin, bahsettiğim bu siyasal iş birliğiyle doğrudan bir ilgisi yoktur” diyen Demirtaş, “Siyasi iş birliklerini ancak siyasi temsilciler yapabilir. Yine de kadınların toplumsal birlikteliğiyle diyaloğa, dayanışmaya dikkat çekerek oluşturdukları atmosfer takdire şayandır ve desteklenmelidir. O salondaki ve sahnedeki herkesi hem kutluyor hem de onlara yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

KİTAP YASAKLAYAN VE ENGELLEYEN SİYASİ ANLAYIŞ LANETLE ANILMIŞTIR

Tiyatro buluşmasından sonra gündeme getirilen kitapların nerede satıldığı ile ilgili tartışmalar üzerine ise Demirtaş, “Faşizan yaklaşımlarla kitap ve sanat üzerinde oluşturulan baskılar tarihe AKP’nin utançlarından biri olarak geçti. Günü geldiğinde bundan utanacaklardır. Kitap yasaklayan ya da engelleyen hiçbir siyasi anlayış kalıcı olmamıştır, lanetle anılmıştır. Bu şekilde davranmakla bana bir zarar verdiklerini sanıyor olabilirler ama yanılıyorlar. Kendi karakterlerini bir kez daha tescil ederek tükeniyorlar” dedi.
Önceki Sonraki
TÜMÜ

DİĞER GÜNDEM HABERLERİ